Infekcje dróg moczowych u dzieci.

Dzieci są szczególną grupą pacjentów, chociażby dlatego, że objawy wielu chorób są u nich niespecyficzne i mogą świadczyć o wielu dolegliwościach. U osoby dorosłej już na podstawie rozmowy można wstępnie pomyśleć, że doszło np. do zapalenia pęcherza moczowego. Nie będzie to jednak takie proste u dziecka, szczególnie jeśli ono jeszcze nie mówi. U tych maluchów infekcja dróg moczowych może objawiać się wysoką gorączką, dziecko może być marudne, nie chcieć jeść. U innych gorączka może nie być wysoka, ale pojawić się mogą luźne stolce, a jeszcze inne dzieci mogą po prostu wyglądać nie w pełni zdrowo. Przy zmianie pieluszki można wyczuć silny, nieprzyjemny zapach.

Starsze dzieci mogą narzekać na ból w dolnej części brzucha lub pleców, częściej chodzić do łazienki, mogą płakać lub narzekać podczas oddawania zwykle kilku kropli moczu. Może być im również ciężko kontrolować tą czynność i może dochodzić do moczenia łóżka czy ubrań.

Bardziej narażone na infekcje dróg moczowych są dziewczynki, ze względu na to, że ich cewka moczowa jest krótsza i położona w niewielkiej odległości od odbytu. Inne czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania to:

  • Nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu układu moczowego;
  • Wstrzymywanie moczu – zaleganie moczu sprzyja namnażaniu się bakterii;
  • Zaparcia – zalegający stolec uciska różne struktury układu moczowego blokując wypływ moczu i tym samym stwarzając dobre środowisko do rozwoju drobnoustrojów;
  • Niewłaściwe nawyki – należy uczyć dzieci podcierania od przodu do tyłu, a nie odwrotnie. Robiąc to w złą stronę sami przemieszczamy bakterie na naszą cewkę moczową;
  • Genetycznie dziedziczona skłonność do infekcji dróg moczowych.

Aby zapobiegać występowaniu infekcji należy uczyć dziecko, aby nie wstrzymywało moczu, a przy podcieraniu czy myciu robiło to w odpowiednią stronę. Nie jest wskazana również obcisła bielizna ze sztucznych materiałów. Jeśli występują jednocześnie zaparcia, należy skupić się na ich leczeniu, bo być może to one są przyczyną infekcji. Dziecko powinno również dużo pić, aby zapewnić właściwy przepływ płynów.

Przy pojawieniu się powyższych objawów należy zgłosić się do lekarza. Może on zalecić wykonanie badania moczu aby wykryć i zidentyfikować bakterie. O ile u starszych dzieci nie wydaje się to problemem, u młodszych może nie być takie proste. W tym celu korzysta się ze specjalnych woreczków, które można kupić w aptece. Taki woreczek przykleja się w okolicy narządów płciowych. Jeśli lekarz podejrzewa nieprawidłowości w budowie układu moczowego, może zalecić dalsze badania.

Odpowiednio leczona infekcja dróg moczowych ustaje w przeciągu tygodnia. Lekarz zwykle przepisze antybiotyk, który przyniesie ulgę po średnio 2-3 dniach. Przepisany preparat należy wybrać zgodnie z zaleceniami i nie odstawiać wcześniej, aby nie doszło do nawrotu choroby. Jednocześnie należy zachęcać, ale nie zmuszać dziecka do picia.


Źródła:

https://kidshealth.org/en/parents/urinary.html?WT.ac=ctg#

http://www.nhs.uk/conditions/Urinary-tract-infection-children/Pages/Introduction.aspx

http://www.webmd.com/children/tc/urinary-tract-infections-in-children-cause

https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/urologic-disease/urinary-tract-infection-in-children/Pages/facts.aspx

http://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/urinary-tract-infections-in-children

http://www.urologyhealth.org/urologic-conditions/urinary-tract-infections-in-children

 Kategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: