Żurawina a infekcje dróg moczowych.

Wiele osób przy pojawieniu się nieprzyjemnych objawów ze strony układu moczowego sięga po żurawinę w tabletkach, kapsułkach lub w postaci soku. Czy ma to jednak medyczne uzasadnienie? 

Niegdyś uważano że działanie żurawiny jest związane z zakwaszaniem przez nią moczu, dzięki czemu powstaje nieprzyjazne środowisko do rozwoju bakterii. Obecnie natomiast uważa się, że ten owoc zawiera substancje, które zapobiegają przyleganiu bakterii do ścian układu moczowego. Jest to najbardziej prawdopodobna teoria choć nie jedyna. 
Przeprowadzono do tej pory wiele badań, mających ocenić efektywność stosowania preparatów z żurawiną. Część z nich wskazywała pewną skuteczność tego owocu, a część nie wykazała aby jego stosowanie zmniejszyło ryzyko pojawienia się infekcji dróg moczowych. W 2012 r. organizacja Cochrane, o której już kiedyś wspominałam, przeprowadziła wnikliwą analizę 24 dostępnych badań, w których brało udział 4473 uczestników. Oceniono, że przyjmowanie preparatów z żurawiną zaledwie nieznacznie zmniejszało tendencję do występowania zakażeń układu moczowego. Pojawiały się pewne dowody na to, że stosowanie żurawiny przez 12 miesięcy może zapobiegać nawracającym zakażeniom układu moczowego u młodych kobiet, jednak ostatni przegląd wykazał, że nawet w tej grupie badanych preparaty z żurawiną mają niewielkie znaczenie.
Biorąc pod uwagę te dane, obecnie preparaty z żurawiną nie mają uzasadnienia do stosowania w celu zapobiegania infekcjom dróg moczowych.
Wiele osób jednak głęboko wierzy w uzdrawiającą moc żurawiny. Jeśli ktoś uważa, że w jego przypadku żurawina działa i chroni go przed infekcjami dróg moczowych, to nic nie stoi na przeszkodzie aby dalej ją stosował. Jeśli jednak dojdzie już do zakażenia, lepiej zastosować substancje przeciwbakteryjne o udowodnionym działaniu aniżeli dalej posiłkować się żurawiną. Jak już wcześniej pisałam, szybkie wykrycie i odpowiednie leczenie przynosi równie szybkie efekty, natomiast brak lub niewłaściwe leczenie niesie ze sobą możliwość wystąpienia groźnych powikłań.

Źródła:


Kategorie:Układ moczowo-płciowy

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: