Kwas foliowy przed i w trakcie ciąży.

Kobiety w wieku rozrodczym, a przede wszystkim planujące ciążę (nie później niż 2-3 miesiące przed planowanym poczęciem), zgodnie z bieżącymi zaleceniami, powinny zażywać dziennie ok. 0,4 mg kwasu foliowego. Jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Istnieje wiele badań, pokazujących że codzienne przyjmowanie takiej dawki kwasu foliowego przed zajściem w ciążę jak również podczas jej początkowego okresu, zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z poważnymi wadami cewy nerwowej (obejmującymi niedostateczny rozwój mózgu i rdzenia kręgowego) o 70%. Cewa nerwowa kształtuje się na początku ciąży, często kiedy kobieta nawet jeszcze nie wie że w niej jest. Dlatego właśnie tak ważne jest przyjmowanie tej witaminy odpowiednio wcześnie.

Czasem kobieta potrzebuje większej dawki kwasu foliowego. Szczególnie jeśli wcześniejsze dzieci urodziły się z wadą mózgu czy rdzenia kręgowego, albo też któryś z członków rodziny cierpi na rozszczep kręgosłupa.  W takich sytuacjach, najlepiej porozmawiać z lekarzem o dawce kwasu foliowego, którą trzeba przyjmować. Powinien się on dowiedzieć o wszelkich chorobach na które cierpisz oraz lekach jakie przyjmujesz, aby jak najlepiej dobrać odpowiedni preparat.

Można by tu zadać pytanie, czy nie wystarczy dostarczanie tej witaminy z odpowiednią dietą. vegetable-753291_960_720Występuje on głównie w zielonych, liściastych warzywach, brokułach, brukselkach, soczewicy, grochu, brązowym ryżu.  Niestety w takich naturalnych formach ma on niestabilną postać, ulega rozkładowi pod wpływem światła czy wysokiej temperatury. Dlatego też ciężko jest dostarczyć rekomendowaną ilość kwasu foliowego opierając się jedynie na diecie. Warto również pamiętać, że nie magazynuje się on w naszych organizmach.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, nie przyjmuj więcej niż 1 mg kwasu foliowego na dobę. Spożywanie jego większych ilości może maskować objawy niedoboru witaminy B12, co ewentualnie może skutkować uszkodzeniem układu nerwowego.  Należy jednak zaznaczyć, że jest to bardzo mało prawdopodobne. U kobiet w wieku rozrodczym rzadko pojawia się niedobór witaminy B12.

Ostatnio coraz częściej słyszy się, że zamiast kwasu foliowego należy przyjmować jego aktywną postać, a mianowicie 5-metylo-tetrahydrofolian. Okazało się bowiem, że mniej więcej połowa populacji nie metabolizuje prawidłowo kwasu foliowego do jego aktywnej formy, przez co może dojść do jego niedoboru w organizmie. Nie praktykuje się sprawdzania u każdej kobiety w wieku rozrodczym lub w ciąży, czy dotyczy jej ta odmienność genetyczna, dlatego niektórzy lekarze z góry zalecają zażywanie już aktywnej postaci kwasu foliowego. Nie jest to jednak póki co standardem, ponieważ potrzeba dalszych badań z wykorzystaniem 5-metylo-tetrahydrofolianu, aby potwierdzić jego wyższość nad innymi formami. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, nadal zaleca się suplementowanie kwasu foliowego, ponieważ jego działanie i skuteczność została potwierdzona w licznych badaniach.


Źródła:

  1. http://kidshealth.org/parent/pregnancy_center/your_pregnancy/preg_folic_acid.html
  2. http://www.babycentre.co.uk/a476/folic-acid-in-pregnancy
  3. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/folic-acid
  4. https://www.cdc.gov/ncbddd/folicacid/documents/wsk.pdf
  5. http://www.nhs.uk/Conditions/vitamins-minerals/Pages/Vitamin-B.aspx
  6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3250974/
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3218540/
  8. http://www.cochrane.org/CD007950/PREG_folic-acid-supplements-conception-and-early-pregnancy-12-weeks-prevention-birth-defects

 Kategorie:Ciąża - informacje

Tagi: , , , , , , , , ,

1 reply

Trackbacks

  1. Ciąża – jak się do niej przygotować. – Wiarygodnie o zdrowiu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: