Jak ćwiczyć mięśnie Kegla i dlaczego warto to robić?

Mięśnie Kegla są to inaczej mięśnie dna miednicy. Otaczają one ujście pęcherza, macicy i odbytnicy, niejako podtrzymując te narządy. Ćwiczenie tych mięśni wzmocni je, co przełoży się na łatwiejszy poród, a także będzie zapobiegać opuszczaniu się narządów oraz nietrzymaniu moczu. Podczas porodu dochodzi do rozciągnięcia i osłabienia mięśni dna miednicy, co może powodować problem z kontrolą oddawania moczu, a także opadanie organów miednicy. Problem nietrzymania moczu może pojawić się nie tylko po porodzie, ale również u osób starszych, otyłych, a także po zabiegach ginekologicznych w przypadku kobiet i prostaty w przypadku mężczyzn.

Mięśnie Kegla – gdzie się znajdują?

Wydaje mi się, że najprościej mięśnie Kegla można zidentyfikować podczas oddawania moczu. Przerywając strumień moczu napinasz właśnie mięśnie Kegla. Zaciskasz w ten sposób jednocześnie mięśnie pochwy (w przypadku kobiet), pęcherza i odbytu. Jeśli dalej masz problem z identyfikacją, włóż palec do pochwy lub odbytu (w przypadku mężczyzn), zaciśnij mięśnie tak jakbyś wstrzymywał/a oddawanie moczu i następnie je rozluźnij.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla?

Aby ćwiczenia mięśni Kegla były efektywne, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:

  • nie zaciskaj innych mięśni – brzucha, ud, pośladków – skup się tylko na mięśniach Kegla, a pozostałe mięśnie pozostaw rozluźnione;
  • nie wstrzymuj oddechu podczas ćwiczeń;
  • nie wykonuj tych ćwiczeń stale podczas oddawania moczu – wykonanie tego ćwiczenia w czasie oddawania moczu ma na celu tylko pomóc w identyfikacji mięśni Kegla; częste zatrzymywanie strumienia moczu może doprowadzić do niekompletnego opróżniania pęcherza, a to z kolei zwiększa ryzyko infekcji dróg moczowych.

    miesnie kegla

    Ćwiczenie mięśni Kegla możesz zacząć od zaciskania ich na 3 sekundy i rozluźniania. Stopniowo wydłużaj ten czas.

Ćwiczyć mięśnie Kegla możesz o dowolnej porze dnia i w dowolnej pozycji. Są różne szkoły wykonywania tych ćwiczeń. Możesz np. zacząć od zaciśnięcia mięśni na 3 sekundy, a następnie rozluźniania ich na podobny okres czasu. W każdym tygodniu możesz dodawać sekundę więcej. Ćwicz 3 razy dziennie po 10 takich powtórzeń. Jeśli 3 sekundy to dla ciebie żaden problem, zacznij od 6 czy 8 sekund. Wystarczającym będzie dojście do zaciskania mięśni 3 razy dziennie na 10 sekund, rozluźniania też na 10 sekund i powtórzenie tego 10 razy. Nie zwiększaj już tej ilości.

Potrzeba czasu aby pojawiły się efekty wykonywania tych ćwiczeń, ale z pewnością są one tego warte. Jeśli jednak nie zauważysz żadnej różnicy po ćwiczeniu przez 3-4 miesiące, skonsultuj się z lekarzem. Być może wykonujesz te ćwiczenia niepoprawnie.


Źródła:

  1. Webmd.com
  2. Kidshealth.org
  3. Nlm.nih.govKategorie:Ciąża - informacje, Układ moczowo-płciowy

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: