Zatrucie pokarmowe.

Zatrucie pokarmowe, jak sama nazwa wskazuje, spowodowane jest zjedzeniem zanieczyszczonego posiłku. Najczęściej sprawcą są baterie lub ich toksyny, rzadziej wirusy, pasożyty i substancje chemiczne np. pestycydy. Do skażenia jedzenia może dojść na każdym etapie produkcji czy przetwarzania, a także w domu przy jego niewłaściwym przechowywaniu lub przyrządzaniu.

Objawy zatrucia mogą pojawić się w ciągu pierwszych godzin i obejmują: bóle, skurcze brzucha, brak apetytu, nudności, biegunkę, wymioty, gorączkę. Każde zatrucie może przebiegać nieco inaczej, w zależności od jego przyczyny. Może się również zdarzyć tak, że pierwsze symptomy dają o sobie znać dopiero kilka dni, a nawet tygodni po zatruciu.  Utrzymują się zwykle od kilku godzin do kilku dni.

Zatrucie pokarmowe może wystąpić u każdego. Są jednak grupy osób, u których jest ono bardziej prawdopodobne, może przebiegać ciężej i jest obarczone większym ryzykiem rozwoju komplikacji. Są to: dzieci, kobiety ciężarne, starsi i osoby ze słabym układem odpornościowym.

Przy większości zatruć, jedynym pożądanym sposobem leczenia jest uzupełnianie płynów i elektrolitów aby zapobiec odwodnieniu organizmu. W wyjątkowych sytuacjach np. przy uciążliwej biegunce w pracy można wspomóc się loperamidem (Stoperan, Laremid, Imodium). Substancja ta powinna być jednak zarezerwowana tylko dla nagłych sytuacji i jest bezwzględnie przeciwwskazana jeśli w stolcu pojawiła się krew. Jeśli objawy są bardzo nasilone i lekarz podejrzewa, że przyczyną zatrucia są bakterie, może przepisać ci antybiotyk. Oprócz stałego uzupełniania płynów, możesz stopniowo przyjmować posiłki stałe – lekkostrawne. Dopóki zupełnie nie wyzdrowiejesz unikaj tłustych, słodkich, pikantnych, mlecznych składników, a także nie pij alkoholu.

Do lekarza należy się zgłosić przy przedłużających się wymiotach, biegunce trwającej powyżej 2 dni,  utrzymującej się wysokiej temperaturze, ostrym bólu brzucha, obecności krwi lub ropy w stolcu, objawach odwodnienia, bardzo złym samopoczuciu, pojawieniu się symptomów ze strony układu nerwowego – niewyraźne widzenie czy osłabienie mięśni. Przy objawach zatrucia u dzieci, zaleca się natychmiastowy kontakt z lekarzem. Ciężkie zatrucia pokarmowe stwarzają ryzyko uszkodzenia narządów a nawet zagrażają życiu, dlatego przy wystąpieniu któregoś z powyższych symptomów, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać zatruciu pokarmowemu:

  • Często myj ręce i naczynia w których przechowujesz / przygotowujesz posiłki.
  • Dokładnie myj owoce i warzywa pod bieżącą wodą.
  • Surowe lub łatwo psujące się jedzenie od razu zamrażaj – jeśli pozostaje ono w temperaturze pokojowej przez więcej niż 2 godziny, jego spożycie może już nie być bezpieczne.
  • Bezpiecznie rozmrażaj jedzenie – najlepiej umieszczając w lodówce. Pozostawianie zamrożonego posiłku w temperaturze pokojowej nie jest do końca bezpieczne.
  • Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do świeżości jedzenia – wyrzuć je. Pozostawienie go w temperaturze pokojowej na zbyt długi czas może prowadzić do nagromadzenia się na nim bakterii i toksyn, które nie zostaną zniszczone podczas gotowania, dlatego jeśli masz wątpliwości, nawet jeśli coś pachnie lub wygląda całkiem w porządku – wyrzuć to.

Źródła:

http://www.cdc.gov/foodsafety/foodborne-germs.html

https://medlineplus.gov/foodborneillness.html

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/food-poisoning/basics/definition/CON-20031705?p=1

https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/digestive-diseases/foodborne-illnesses/Pages/facts.aspx

http://www.cdc.gov/features/befoodsafe/

 Kategorie:Układ pokarmowy

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: