Zapalenie wyrostka robaczkowego.

Zapalenie wyrostka robaczkowego to bardzo częsta przypadłość, wymagająca szybkiej interwencji lekarza. Dlatego ważne jest, aby znać objawy i wiedzieć jak odróżnić je od typowego bólu brzucha.

Wyrostek robaczkowy stanowi uwypuklenie jelita grubego i leży po prawej, dolnej stronie jamy brzusznej.  Do jego zapalenia może dojść w wyniku zablokowania przez masy kałowe lub ciało obce, ale także przez guza, ze względu na chorobę zapalną jelit, uszkodzenia wyrostka lub np. w wyniku obrzęku tkanek budujących wyrostek, spowodowanego przez infekcję, która ma miejsce w przewodzie pokarmowym lub innej części organizmu. Zapalenie wyrostka robaczkowego nie musi mieć tylko jednej przyczyny, a w wielu przypadkach nie jest ona do końca oczywista. Najczęściej dotyka osób między 10 a 20 rokiem życia, choć może wystąpić w każdym wieku.

Objawy zapalenia wyrostka:

  • Ból brzucha – początkowo łagodny, z czasem coraz silniejszy, ostry, przesuwający się w prawą stronę jamy brzusznej, nasila się podczas ruchu, głębokiego oddychania. Jest najczęściej pierwszym objawem;
  • Nudności, wymioty;
  • Utrata apetytu;
  • Gorączka – zwykle niewysoka;
  • Dreszcze;
  • Zaparcia lub biegunka;
  • Wzdęty brzuch – zwykle u niemowląt.

U dzieci do 2 r.ż. najczęstszym objawem są wymioty, wzdęty brzuch i ból w jego obszarze.

W każdym przypadku, powyższe objawy mogą nieco się różnić. Nie da się zapobiec zapaleniu wyrostka robaczkowego. Doświadczony lekarz w większości przypadków nie będzie miał jednak problemu dokonać prawidłowego rozpoznania dzięki przeprowadzonemu wywiadowi i odpowiednim badaniom.

Jeśli zapalenie wyrostka nie jest leczone, stan chorego zaczyna się pogarszać – ból rozszerza się na całą jamę brzuszną, a gorączka rośnie. Może dojść do zapalenia otrzewnej, które stanowi zagrożenie życia lub owrzodzenia wyrostka.

Najczęstszym sposobem leczenia jest usunięcie wyrostka robaczkowego.  U większości pacjentów po takiej operacji nie ma potrzeby wprowadzania zmian w diecie czy stylu życia. Zalecane jest jedynie ograniczenie aktywności fizycznej przez pierwsze kilka – kilkanaście dni po zabiegu. Zdarza się również tak, że podczas operacji lekarz zobaczy zdrowy, niezmieniony wyrostek. Wówczas wielu lekarzy i tak go usunie aby zapobiec możliwości pojawienia się w nim kiedyś stanu zapalnego. W niektórych przypadkach zamiast operacji, leczy się chorego antybiotykami i albo później wykonuje zabieg albo okazuje się, że nie jest on już potrzebny.

Jeśli podejrzewasz zapalenie wyrostka robaczkowego u siebie, dziecka i kogoś z otoczenia – natychmiast zgłoś się do lekarza lub wezwij karetkę.


Źródła:

https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-topics/digestive-diseases/appendicitis/Pages/definition-facts.aspx

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/appendicitis

https://medlineplus.gov/appendicitis.html

http://www.healthdirect.gov.au/appendicitis

https://medlineplus.gov/ency/article/000256.htm

 Kategorie:Układ pokarmowy

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: