Cukrzyca u dzieci.

Obecnie coraz większa ilość dorosłych i dzieci ma problemy z otyłością. W konsekwencji, mimo iż wcześniej dzieci i nastolatkowie chorowali głównie na cukrzycę typu I, teraz coraz częściej rozwija się u nich cukrzyca typu II.

Kiedy dziecko lub nastolatek dowiaduje się o tym, że ma cukrzycę, może doświadczyć różnych emocji takich jak strach, lęk, złość czy smutek. Może czuć się przytłoczony zmianami jakie muszą zajść w jego dziennych aktywnościach, jak chociażby regularna kontrola poziomu glukozy we krwi, systematyczne przyjmowanie leków czy wstrzykiwanie insuliny. W zależności od wieku w jakim się znajduje, może również czuć się „inny”, gorszy od swoich rówieśników, zawstydzony faktem, że choruje na cukrzycę. Dlatego bardzo ważne w tym okresie jest wsparcie rodziny, przyjaciół, a także lekarzy i pomoc w oswojeniu się ze zmianami jakie niesie ze sobą cukrzyca.

Im młodsze dziecko, tym rodzice powinni być w większym stopniu zaangażowani w jego proces leczenia. Ważne jest jednak, aby dziecko uczestniczyło w nim od początku. Jeśli jest jeszcze małe, może to robić chociażby poprzez wybieranie miejsca do wykonania zastrzyków. Z upływem czasu, stopień uczestniczenia dziecka w jego leczeniu powinien być coraz większy, aby w przyszłości mogło ono być w pełni odpowiedzialne za jego przebieg.

Bardzo ważnym elementem leczenia jest odpowiednia dieta. Szczególnie jeśli dziecko jest otyłe należy unormować jego masę ciała. Zadbać trzeba też o aktywność fizyczną. W przypadku dzieci i młodzieży zaleca się aktywność przez co najmniej 60 min. w ciągu dnia. Powinna być to dyscyplina, która będzie sprawiać dziecku radość, aby szybko się nie zniechęciło. Zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia pomogą utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

U nastolatków z cukrzycą, problemem może być spożywanie alkoholu. Jest ono przeciwwskazane, ponieważ nie tylko podnosi ryzyko pojawienia się hipoglikemii, ale również wprowadza w stan, w którym młoda osoba nie myśli do końca racjonalnie i jest bardziej skłonna do ryzykownych zachowań. Rodzice powinni wyjaśnić dziecku jak alkohol może wpłynąć na stan ich zdrowia. Ważne jest również, aby rówieśnicy też zdawali sobie sprawę z ryzyka, jakie to ze sobą niesie i w razie potrzeby mogli pomóc takiej osobie. Przed spożyciem alkoholu, nastolatek powinien również zjeść posiłek węglowodanowy i powtarzać to co kilka godzin również przed snem. W miarę możliwości, zaleca się wybieranie napojów o mniejszej zawartości alkoholu. Należy również uważnie kontrolować poziom cukru, szczególnie przed położeniem się spać i następnego dnia po przebudzeniu.

Wszyscy wiemy, że palenie papierosów wpływa negatywnie na nasze zdrowie, niezależnie od tego czy chorujemy na cukrzycę czy nie. Jednak w przypadku diabetyków (osób chorujących na cukrzycę), dym papierosowy jest bardziej niebezpieczny, ponieważ może podnosić stężenie glukozy we krwi i zwiększać oporność na insulinę.


Źródła:

https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-communication-programs/ndep/living-with-diabetes/youth-teens/active/Pages/publicationdetail.aspx

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/diabetes-issues-for-children-and-teenagers

http://www.fda.gov/ForConsumers/ConsumerUpdates/ucm276191.htm

http://www.health.ny.gov/publications/0944.pdf

 Kategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: