Cukrzyca – zapobieganie.

Możesz zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu II przez wprowadzenie zmian w swoim stylu życia. Kiedyś, problem cukrzycy typu II dotyczył głownie dorosłych. Obecnie choruje na nią coraz więcej dzieci i młodzieży ze względu na często występującą nadwagę. Na zachorowanie bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie wystąpił już ten rodzaj cukrzycy, a także rdzenni Amerykanie, Afrykańczycy, Hiszpanie, Latynosi, Azjaci.

Tak jak wspomniałam, ten rodzaj cukrzycy wykrywany jest często przez przypadek, np. podczas badań kontrolnych. Dlatego ważne jest, aby starać się zapobiec takiej sytuacji nim będzie za późno i choroba się rozwinie. Czasem wykrywany jest u pacjenta stan przedcukrzycowy, który może, lecz nie musi przekształcić się w przyszłości w cukrzycę. To też jest dobry moment aby przeanalizować swój tryb życia i wprowadzić pewne zmiany, które uchronią nas przed zachorowaniem lub spowolnią rozwój choroby.

insulina-cukrzyca-cukier

Oto kilka kroków, dzięki którym możesz zapobiec albo chociażby opóźnić pojawienie się cukrzycy:

  • Zwiększ swoją aktywność fizyczną!

Ruch daje mnóstwo korzyści. Wśród nich jest utrata zbędnych kilogramów, zmniejszenie poziomu cukru i zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę. Dobierz aktywność odpowiednią do swojej formy i możliwości. W razie wątpliwości skontaktuj się ze specjalistą. Każdy dodatkowy ruch dobrze wpłynie na twoje zdrowie, nawet jeśli będzie to marsz w miejscu zamiast leżenia na kanapie podczas oglądania telewizji. Znajdź aktywność, która będzie sprawiała ci przyjemność, ponieważ jest wtedy większa szansa, że szybko jej nie porzucisz.

  • Wprowadź zdrową dietę!

Zacznij zdrowo się odżywiać. Łatwiej będzie, jeśli zmiany zaczniesz wprowadzać powoli. Staraj się ograniczyć spożycie węglowodanów, a zwiększyć ilość warzyw, błonnika i zbóż w diecie. Unikaj fast-foodów i słodyczy. Zamiast słodkich napojów wybieraj wodę. Jeśli masz takie możliwości, skonsultuj się z dietetykiem, aby pomógł ułożyć ci odpowiedni jadłospis.

  • Zadbaj o prawidłową wagę ciała!

Do tego przyczynią się dwa powyższe punkty.

  • Rzuć palenie!

Tytoń nie tylko przyczynia się do rozwoju cukrzycy, ale również nasila jej komplikacje. Mogą to być np. zaburzenia pracy serca, nerek czy układu nerwowego.

  • Ogranicz alkohol!

Nadmiar alkoholu przyczynia się do wzrostu masy ciała i może podnosić ciśnienie krwi.

Warto podjąć powyższe kroki nie tylko po to, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę, ale także po to, by po prostu zdrowo żyć. Zapobiegnie to w przyszłości wielu problemom zdrowotnym na które  w dużym stopniu narażone są osoby otyłe, odżywiające się nieprawidłowo i nieaktywne fizycznie. A zdrowe, długie życie to chyba największa nagroda dla nas i naszej rodziny.


Źródła:

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/type-2-diabetes/in-depth/diabetes-prevention/art-20047639?pg=1

http://kidshealth.org/en/teens/prevention.html#

http://www.webmd.com/diabetes/type-2-diabetes-guide/preventing-type-2-diabetes

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/delaying-preventing-type-2-diabetes

https://www.niddk.nih.gov/health-information/health-communication-programs/ndep/health-care-professionals/game-plan/small-steps/Pages/publicationdetail.aspx

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/tentips/10-tips-to-help-prevent-type-2-diabetes

https://medlineplus.gov/magazine/issues/fall12/articles/fall12pg12.htmlKategorie:Cukrzyca

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: