Cukrzyca w czasie ciąży.

Cukrzyca ciężarnych lub inaczej cukrzyca ciążowa zaczyna się rozwijać lub jest po raz pierwszy zdiagnozowana w trakcie ciąży. Może być bowiem tak, że jeszcze przed ciążą kobieta chorowała na cukrzycę, ale została ona wykryta dopiero w trakcie badań jak już zaszła w ciążę. Jak dochodzi do jej rozwoju i jakie niesie konsekwencje?

W czasie ciąży, w łożysku produkowane są hormony, które mają pomóc w rozwoju dziecka. Przeszkadzają one jednak również w prawidłowej pracy insuliny i prowadzą do oporności na insulinę. Poziom cukrów w organizmie przyszłej mamy rośnie, a jej trzustka nie jest w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości insuliny. Tak właśnie dochodzi do rozwoju cukrzycy. Zwykle diagnozowana jest ona w późniejszym stadium ciąży, jednak czasem również we wczesnym etapie, co może oznaczać, że cukrzyca rozwijała się jeszcze przed zajściem w ciążę.

Większe ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej mają kobiety:

 • u których już w poprzednich ciążach zdiagnozowano tą chorobę,
 • które mają nadwagę,
 • które mają ponad 35 lat,
 • które cierpią na nadciśnienie tętnicze,
 • u których w rodzinie występują przypadki cukrzycy,
 • które w przeszłości poroniły lub urodziły dziecko z wadą rozwojową,
 • których poprzednie dzieci ważyły 4,0 kg lub więcej po porodzie,
 • które ogólnie mają nieco wyższy poziom cukru niż przewidują normy, ale nie jest on na tyle wysoki, żeby stwierdzić cukrzycę,
 • u których zdiagnozowano zespół policystycznych jajników.

Powyżej zostały przedstawione sytuacje, w których prawdopodobieństwo pojawienia się cukrzycy ciążowej jest większe, jednak oczywiście może ona wystąpić również u kobiet, których nie dotyczy żaden z tych czynników.

U większości kobiet, cukrzyca ciążowa nie daje żadnych objawów i jest wykrywana dopiero podczas badań. U niektórych jednak może przejawiać się ona:

 • zwiększonym pragnieniem,
 • częstym oddawaniem moczu,
 • zmęczeniem,
 • częstymi infekcjami głównie pęcherza moczowego i pochwy.

Jak widać, niektóre z powyższych objawów naturalnie występują w czasie ciąży, dlatego też trudno na ich podstawie  podejrzewać cukrzycę.

Obecnie u każdej kobiety ciężarnej bada się poziom cukru. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne zaleca wstępne oznaczenie poziomu glukozy na czczo na początku ciąży i przy prawidłowych wynikach późniejsze wykonanie doustnego testu tolerancji glukozy, który polega na wypiciu roztworu zawierającego 75 g glukozy a następnie na wykonaniu w odpowiednich odstępach czasu pomiaru glukozy. Test ten wykonuje się na wcześniejszym etapie ciąży u osób z grup ryzyka a także przy wystąpieniu dolegliwości, które mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy.

U większości kobiet, u których stwierdzono cukrzycę ciążową, poziom glukozy po porodzie się normalizuje. Warto jednak pamiętać, że są one bar

 

dziej narażone na rozwój cukrzycy w późniejszym wieku. Zaleca się więc powtórzenie doustnego testu tolerancji glukozy 6-12 tygodni po porodzie, a także oznaczanie poziomu cukru we krwi co 2-3 lata na czczo.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, przeprowadzając doustny test tolerancji glukozy, cukrzycę ciężarną stwierdza się, jeśli:

stężenie glukozy  w osoczu na czczo wynosi 92-125 mg/dl (5,1-6,9 mmol/l)

stężenie glukozy w osoczu w 60. minucie testu wynosi co najmniej 180 mg/dl          (10 mmol/l)

stężenie glukozy w osoczu w 120. minucie testu wynosi 153-199 mg/dl (mmol/l)

Jeśli stwierdzono u ciebie cukrzycę ciężarnych:

 • zadbaj o zdrową dietę – zwróć uwagę na to, czy spożywasz wystar

  czającą dawkę witamin i minerałów, ze szczególnym uwzględnieniem wapnia, żelaza i kwasu foliowego. Ogranicz lub zupełnie zrezygnuj z żywności przetworzonej i fast-foodów. Unikaj produktów dosładzanych cukrem i słodkich napojów;

 • bądź aktywna fizycznie – o ile nie ma przeciwwskazań staraj się jak najwięcej ruszać;cukrzyca ciąża
 • często sprawdzaj swój poziom cukru – na jego podstawie będziesz wiedziała, czy zmiany które wprowadzasz w diecie i aktywności wpływają na stężenie glukozy, czy też jest ono ciągle za wysokie i wymaga wprowadzenia leków;
 • w części przypadków lekarz może zalecić przyjmowanie insuliny. Jest ona bezpieczna w czasie ciąży, ponieważ nie przechodzi przez łożysko.

Nieleczona i niekontrolowana cukrzyca stwarza zagrożenie dla twojego dziecka. Może ono mieć nadmierną masę zaraz po urodzeniu, co jest utrudnieniem przy porodzie, jest dla niego niebezpieczne i może wymagać przeprowadzenia cesarskiego cięcia.  Pojawić się mogą również problemy z oddychaniem. Inną konsekwencją może być przedwczesny poród i większe prawdopodobieństwo wystąpienia żółtaczki u noworodka. Dzieci te częściej cierpią na nadwagę w późniejszych latach i obarczone są większym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu II. U kobiet z nieleczoną cukrzycą ciążową może również dojść do wzrostu ciśnienia tętniczego. Rzadkim powikłaniem nieleczonej cukrzycy w ciąży jest poronienie.

Kobiety chorujące na cukrzycę powinny wcześniej planować ciążę i skontaktować się w tym celu z lekarzem. Jest to ważne, ponieważ poziom glukozy jeszcze przed zapłodnieniem powinien być dobrze uregulowany. Poza tym, kobiety przyjmujące dotychczas doustne leki przeciwcukrzycowe, zmieniają je na insulinę, która jest bezpieczniejsza w czasie ciąży.

Zdrowy tryb życia może zwiększyć twoją szansę na niezachorowanie na cukrzycę w trakcie ciąży. Zrób więc co możesz, aby zapewnić sobie i swojemu maluchowi warunki do spokojnego i zdrowego przeżycia tych 9 miesięcy.


Źródła:

http://www.cdc.gov/diabetes/basics/gestational.html

http://www.webmd.com/diabetes/gestational-diabetes-guide/gestational_diabetes

https://medlineplus.gov/ency/article/000896.htm

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/diabetes-gestational

http://www.cdc.gov/diabetes/pubs/pdf/gestationaldiabetes.pdf

http://www.nhs.uk/conditions/gestational-diabetes/pages/introduction.aspx

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/gestational-diabetes/basics/prevention/con-20014854

https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/types/gestational

Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2016Kategorie:Problemy zdrowotne

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: