Moczenie nocne u dzieci.

O moczeniu nocnym (inaczej nocnym nietrzymaniu moczu) mówimy, kiedy u dziecka, które ukończyło już 5 lat lub opanowało naukę czystości (świadome oddawanie moczu) dochodzi do bezwiednego oddawania moczu w nocy, podczas spania. Pojedyncze epizody załatwiania się do łóżka u młodszych dzieci zwykle nie powinny być przyczyną zmartwień, ponieważ dopiero kształtuje się u nich umiejętność kontrolowania pęcherza podczas snu. Problem pojawia się kiedy dziecko jest starsze i ciągle moczy się w nocy 2-3 razy w tygodniu lub zdarza mu się to również w trakcie dnia.

Z raportu SMG/KRC (Instytut Badania Rynku i Opinii Publicznej) wynika, że moczenie nocne w naszym kraju dotyczy nawet 300 000 dzieci w wieku 5-14 lat. Liczba ta pokazuje jak poważny jest to problem.

Jakie mogą być przyczyny moczenia nocnego?

  • Infekcje układu moczowego;
  • Cukrzyca;
  • Nieprawidłowa budowa lub funkcjonowanie nerek;
  • Zaparcia;
  • Bezdech senny;
  • Problemy emocjonalne – kiedyś uważano, że są one główną przyczyną moczenia u dzieci. Zgodnie z najnowszymi badaniami jest jednak odwrotnie – przyczyną są rzadko – znacznie częściej są konsekwencją. Moczenie nocne źle wpływa na psychikę dziecka.

Nie bez znaczenia jest tutaj także genetyka. Jeśli problem z moczeniem nocnym dotyczył jednego rodzica, dziecko ma 30% szansy, że również będzie miał tą przypadłość. Jeśli natomiast taki problem miało oboje rodziców, dziecko jest obciążone ryzykiem w 70%.

moczenie nocne

Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka taki problem, powinieneś zgłosić się z nim do lekarza. Przeprowadzi on odpowiedni wywiad – ustali częstotliwość moczenia, zapyta zapewne o występowanie innych objawów, np. czy dziecko ma taki problem również w ciągu dnia, czy odczuwa naglące parcie, kuca, uciska prącie, czy strumień moczu jest słaby i musi być wspomagany. Pojawią się pewnie pytania o wszelkie wady rozwojowe u dziecka i najbliższej rodziny, przebyte operacje, o występowanie zakażeń układu moczowego, zaparć. Lekarz może zalecić prowadzenie dzienniczka mikcji (oddawania moczu).  Należy w nim notować ile i kiedy dziecko pije, a także jak często i w jakiej objętości oddaje mocz. W dalszej kolejności lekarz może zlecić odpowiednie badania, aby ocenić czy budowa i funkcjonowanie układu moczowego jest poprawna, czy może to właśnie jakieś zaburzenia w tej kwestii są przyczyną problemu. Jeśli do tego momentu lekarz nie postawi diagnozy, może skierować twoje dziecko do specjalisty.

Zanim wprowadzi się odpowiednie leczenie moczenia nocnego, należy wdrożyć postępowanie wspomagające i motywujące. Co to oznacza? Przede wszystkim dajemy dziecku do picia takie płyny jak woda, słaba herbata czy soki, a unikamy napojów gazowanych czy bogatych w kofeinę – np. kakao.  Ograniczamy picie płynów wieczorem i zakazujemy w nocy. Jeśli nie wiesz z jaką częstotliwością i w jakiej ilości podawać płyny, poproś o pomoc lekarza. Na podstawie dzienniczka mikcji poda ci on dokładniejsze informacje. Powyższe zalecenia powinny być przestrzegane przez cały czas trwania leczenia. Dodatkowo, jeśli dziecko cierpi na zaparcia, wdraża się odpowiednie instrukcje dietetyczne lub w zależności od ich nasilenia, leczy się je w pierwszej kolejności.

Lekarz może zalecić zastosowanie alarmu wybudzeniowego. Urządzenie to podłącza się do bielizny dziecka lub materaca. W momencie pojawienia się pierwszych kropli moczu włącza się alarm i wybudza dziecko, aby poszło do toalety.

Lekarz może zalecić również podanie dziecku leków. Po określonym czasie następuje ocena skuteczności leczenia i w razie konieczności odpowiednia jego modyfikacja.

Jeśli moczenie nocne jest problemem również u twojego dziecka, pamiętaj że nie jest to powód do wstydu. Nie karz je za to. Bądź wspierającym rodzicem i rozmawiaj o tym. Wytłumacz dziecku, że to nie jest jego wina.


Źródła:

Wytyczne postępowania diagnostyczno-terapeutycznego z dzieckiem moczącym się w nocy, Warszawa 2012

Jobs, A. Jung, Moczenie nocne u dzieci – aktualnie obowiązujące definicje i standardy postępowania, 2014

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bed-wetting/basics/definition/con-20015089

https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/bedwetting/urinary-incontinence-children

https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/bedwetting

 Kategorie:Moczenie nocne

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: