Depresja – podstawowe informacje.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization – WHO) na depresję cierpi 350 milionów ludzi na całym świecie. Trzeba być świadomym, że nie jest ona przejściowym obniżeniem nastroju, lecz poważną chorobą, wymagającą odpowiedniego leczenia. Najczęściej dotyka nie tylko chorego, ale także jego rodzinę i najbliższe otoczenie. Zaburza życie prywatne i zawodowe. Większość z nas kojarzy depresję ze smutkiem. Faktycznie jest to bardzo częsty jej objaw, choć u niektórych w ogóle nie występuje. Jakie inne symptomy mogą wskazywać na depresję?

 • utrata zainteresowania wcześniejszymi aktywnościami, pracą, rodziną;
 • nieodczuwanie przyjemności z wykonywania czynności, które wcześniej sprawiały radość;
 • uczucie beznadziejności, bezradności;
 • brak wiary w siebie, poczucie winy;
 • spadek energii, zmęczenie, choć niektórzy chorzy stają się bardziej pobudzeni i aktywniejsi niż wcześniej;
 • trudności w podejmowaniu decyzji;
 • obniżona koncentracja, zdolność zapamiętywania;
 • problemy ze snem – mogą być to zarówno kłopoty z zasypianiem i bezsenność jak i nadmierne spanie;
 • pesymistyczne postrzeganie przyszłości;
 • zmiana wagi – zwykle spowodowana utratą apetytu, choć u niektórych on wzrasta;
 • niepokój, rozdrażnienie;
 • wycofanie z życia społecznego, rodzinnego;
 • myśli samobójcze.

Depresja ze względu na ciężkość objawów dzieli się na lekką, średnią i ciężką. Im więcej powyższych objawów występuje i im bardziej są one nasilone, tym stopień ciężkości jest większy. Choroba ta może mieć przebieg ciągły lub nawracający. Wówczas epizody depresyjne przerywane są okresami bez objawów choroby. U innych takie epizody depresyjne występują na zmianę z epizodami maniakalnymi. Mówimy wówczas o chorobie dwubiegunowej. Czasem choroba przejawia się pobudzeniem, nadmierną aktywnością, która zwykle pozbawiona jest celu, niepokojem i lękiem. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać również urojeń i omamów.

Innym rodzajem depresji jest tzw. depresja utajona, kiedy to choroba daje o sobie znać poprzez dolegliwości fizyczne – może to być ból głowy, pleców czy dolegliwości ze strony układu krążenia. Stwarza to duży problem przy postawieniu właściwej diagnozy. Jeśli dodatkowo występują wyżej wymienione objawy, być może chodzi właśnie o depresję.

Kolejny typ to depresja sezonowa. Jej początek przypada na miesiące jesienno-zimowe, kiedy to jest mniejsze nasłonecznienie. Z nadejściem wiosny objawy ustępują. Ten rodzaj choroby często wiąże się z przyrostem wagi, spowodowanym wzrostem apetytu i jednoczesnym zmniejszeniem ochoty na uprawianie sportu.

10-15% kobiet po urodzeniu dziecka cierpi na depresję poporodową. Na depresję częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Jest to spowodowane czynnikami biologicznymi, społecznymi czy chociażby zmianami hormonalnymi. U kobiet choroba przejawia się częściej smutkiem, poczuciem braku wartości i poczuciem winy. Nieco inaczej jest w przypadku mężczyzn. Tutaj dominuje zmęczenie, utrata zainteresowania aktywnościami, które wcześniej z chęcią wykonywali, rozdrażnienie, a także problemy ze snem. Mężczyźni cierpiący na depresję częściej sięgną po używki – alkohol, narkotyki. Wyższy współczynnik zachorowań wśród kobiet może wynikać również z faktu, że częściej szukają one pomocy specjalisty niż mężczyźni.

Obecnie uważa się, że to, czy zachorujemy na depresję zależy od kombinacji czynników biologicznych, genetycznych, środowiskowych i psychologicznych. Czasami depresj współistnieje z innymi chorobami – jest częstsza wśród osób cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby serca, choroba Parkinsona czy nowotwory. Również niektóre leki mogą powodować działania niepożądane związane z rozwojem depresji.

Depresja, nawet ta o ciężkim przebiegu może być efektywnie leczona. Każdy przypadek jest inny i każdy wymaga indywidualnego podejścia, indywidualnej diagnozy i właściwego leczenia. Zwykle lekarz zaleca stosowanie leków przeciwdepresyjnych, psychoterapię lub obie te formy. Mniej niż połowa chorych otrzymuje skuteczne leczenie. Może to być spowodowane zarówno niewłaściwą diagnozą i terapią, niedostateczną wiedzą wśród personelu medycznego, jak również społecznym piętnowaniem osób z zaburzeniami psychicznymi. Warto więc wiedzieć czym rzeczywiście jest depresja i jakie daje objawy, aby lepiej rozumieć i pomóc osobom, które na nią cierpią. Z właściwą pomocą i odpowiednim leczeniem chorzy na depresję mogą wrócić do normalnego życia.


Źródła:

https://www.cdc.gov/mentalhealth/basics/mental-illness/depression.htm

https://medlineplus.gov/depression.html

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs369/en/

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression-what-you-need-to-know/depression-what-you-need-to-know-pdf_151827.pdf

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/depression/basics/definition/CON-20032977?p=1

https://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression/index.shtml

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/depression-in-women/index.shtmlKategorie:Depresja

Tagi: , , , , ,

1 reply

Trackbacks

 1. Choroba Afektywna Dwubiegunowa – ChAD. – Wiarygodnie o zdrowiu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: