Depresja poporodowa.

Będąc świeżo upieczoną mamą, stawiasz czoła wyzwaniu jakie niesie ze sobą pojawienie się noworodka w twoim życiu. Dziecko wymaga dużo troski i opieki, więc zupełnie normalnym jest fakt, że mama jest zmęczona, niewyspana, często zestresowana. Szczególnie jeśli jest to jej pierwsze dziecko – może wówczas mieć wątpliwości, czy będzie umiała odpowiednio się nim zająć.

Po porodzie poziom hormonów w twoim organizmie wraca do normy. Naukowcy uważają, że może to przyczyniać się do rozwoju depresji poporodowej. Hormony mają silny wpływ na nasz nastrój. Wiele kobiet doświadcza tego przed okresem – wówczas niewielka zmiana w ich poziomie znacznie oddziałuje na ich samopoczucie. Co więc może się dziać, kiedy poziom hormonów zmienia się tak drastycznie po porodzie?

Depresja poporodowa dotyczy średnio 10-15% kobiet, które urodziły dziecko. Może się pojawić do roku po porodzie, choć zwykle zaczyna się rozwijać w trakcie pierwszych trzech tygodni. Objawy, które mogą świadczyć o depresji zazębiają się z zupełnie normalnymi odczuciami, z którymi mama ma do czynienia w tym okresie. Jeśli jednak trwają one dłużej niż 2 tygodnie i nie słabną, być może chodzi właśnie o depresję.

Objawy:

  • smutek, przytłoczenie;
  • częste płakanie bez wyraźnej przyczyny;
  • poczucie lęku, winy, bezradności;
  • zmęczenie – mama może albo spać nadmierną ilość godzin, albo nie móc zasnąć i wypocząć nawet kiedy dziecko śpi;
  • problemy z koncentracją, pamięcią;
  • rozdrażnienie, złość;
  • utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały radość;
  • wycofanie się z życia towarzyskiego;
  • fizyczne dolegliwości, takie jak bóle głowy, bóle w jamie brzusznej, dolegliwości żołądkowe, bóle mięśni;
  • problemy z fizyczną opieką nad noworodkiem i stworzeniem z nim więzi emocjonalnej.

Depresja poporodowa jest czasem mylona z tzw. „baby blues”, którym określa się smutek, zmęczenie i obawy młodej mamy. Stan ten jednak trwa tylko kilka dni i sam mija. Dotyczy ok. 80% mam. Depresja ma natomiast cięższy przebieg i trwa dłużej.

Niektóre kobiety są bardziej narażone na rozwój depresji poporodowej. Dotyczy to osób, które już wcześniej jej doświadczyły, u których w czasie porodu wystąpiły komplikacje, lub kiedy dziecko urodziło się nie w pełni zdrowe. Jeśli w rodzinie jest osoba, która cierpi na depresję lub inne zaburzenia psychiczne, również ryzyko zachorowania jest większe. Stresujący tryb życia, ciężkie doświadczenia, nadużywanie alkoholu czy innych używek, brak wsparcia ze strony partnera i rodziny, także może przyczynić się do rozwoju tej choroby.

Cięższy przebieg w stosunku do depresji ma psychoza poporodowa. Ta przypadłość na szczęście zdarza się bardzo rzadko. Jej objawy pojawiają się średnio w ciągu dwóch pierwszych tygodni po narodzinach dziecka i szybko przybierają na sile. Kobieta nie może spać, nie je, traci kontakt z rzeczywistością, ma halucynacje, omamy. Zaczyna obsesyjnie myśleć o dziecku, może również chcieć skrzywdzić siebie lub dziecko. Jest podejrzliwa w stosunku do innych i unika ze wszystkimi kontaktu. Taki stan wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Depresję poporodową zdiagnozować może tylko lekarz. Nieleczona może trwać kilka miesięcy lub lat i oddziaływać na zdrowie mamy, a w dalszej konsekwencji na rozwój i zdrowie malucha. Depresja jest o tyle niebezpieczna, że u kobiety mogą pojawić się myśli o skrzywdzeniu siebie lub dziecka. Depresja może być skutecznie leczona i na szczęście, stan większości kobiet dzięki rozpoczęciu odpowiedniej terapii poprawia się. Lekarz może zalecić psychoterapię, podawanie leków przeciwdepresyjnych lub obie te metody. Wiele leków można bezpiecznie stosować podczas karmienia piersią, dlatego nie należy się ich obawiać.

Depresja po narodzinach dziecka może dotyczyć również mężczyzny. Nowa rola i obowiązki mogą go przytłoczyć. Wiele zależy tutaj od jego relacji z matką dziecka. Tradycyjnie postrzega się  ojca dziecka tylko jako osobę która powinna być wsparciem i pomocą dla mamy. Badania pokazały jednak, że aktywne rodzicielstwo zmniejsza u mężczyzny stres w pierwszym okresie po porodzie.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub osoby z bliskiego otoczenia depresję, nie bój się szukać pomocy. Odpowiednie leczenie poprawi jakość życia i pomoże przywrócić radość, która może płynąć z wychowywania dziecka.


Źródła:

https://www.womenshealth.gov/mental-health/illnesses/postpartum-depression.html

https://www.cdc.gov/reproductivehealth/depression/

https://www.nimh.nih.gov/health/publications/postpartum-depression-facts/index.shtml

http://www.webmd.com/depression/postpartum-depression/understanding-postpartum-depression-basics#2

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2922346/

https://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/depression-pregnancy.html

 Kategorie:Problemy zdrowotne

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: