Dziurawiec a depresja.

Właściwości dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) zaczęły być wykorzystywane w medycynie już w czasach starożytnych. Używano go głównie przy leczeniu schorzeń nerek, płuc, bezsenności, depresji, a także w celu szybszego gojenia ran. Uważano również, że roślina ta chroni ludzi przed złymi duchami. Obecnie dziurawiec najczęściej stosowany jest przy depresji.  Skąd wynika to zastosowanie? I czy faktycznie jest skuteczny?

Działanie lecznicze dziurawca związane jest głównie z dwiema substancjami – hyperycyną i hyperforyną. Poza nimi są jeszcze m.in. flawonoidy, kwercetyna czy kemferol. Właściwości dziurawca wynikają z regulowania poziomu dopaminy w centralnym układzie nerwowym. Hyperforyna hamuje również wychwyt zwrotny neurotransmiterów (serotoniny, dopaminy, noradrenaliny), zwiększając w ten sposób ich stężenie w mózgu. Syntetyczne antydepresanty, wydawane z przepisu lekarza, również podnoszą poziom tych substancji, jednak inna jest droga ich działania.

Od wielu lat prowadzone są badania, mające określić efektywność stosowania preparatów z dziurawcem. Ich wyniki nie są jednoznaczne – jedne wykazują skuteczność dziurawca w porównaniu z placebo lub w zestawieniu ze standardowymi lekami przeciwdepresyjnymi, według innych: nie jest ona znacząca. W 2008 r. opublikowana została analiza dostępnych badań. Kryteria które brano pod uwagę, spełniło 29 badań, w których łącznie wzięło udział 5489 pacjentów z depresją o lekkim lub średnim stopniu nasilenia. Wyniki ukazały wyższość preparatów z dziurawcem w porównaniu z placebo i podobną skuteczność do standardowych antydepresantów z jednoczesnym rzadszym i łagodniejszym występowaniem działań niepożądanych. Dziurawiec może więc stanowić w niektórych przypadkach ciekawą opcję leczenia. Pamiętajmy jednak, że o zastosowaniu konkretnego preparatu powinien zadecydować lekarz. Nie należy samemu zastępować przyjmowanych leków przeciwdepresyjnych preparatami z dziurawcem ani łączyć tych środków. Niektórzy uważają, że zioła są całkowicie bezpieczne i można je stosować bez limitów. Nie jest to jednak prawda.

Depresja zawsze wymaga pomocy specjalisty.

Dziurawiec zwyczajny wchodzi w liczne interakcje z lekami na depresję, środkami antykoncepcyjnymi, niektórymi lekami rozrzedzającymi krew, lekami stosowanymi przy zaburzeniach pracy serca, cyklosporyną czy preparatami używanymi przy leczeniu nowotworów, co może skutkować osłabieniem ich działania. Łącząc to zioło z innymi lekami przeciwdepresyjnymi, istnieje ryzyko nadmiernego wzrostu stężenia serotoniny w centralnym układzie nerwowym i w konsekwencji do zespołu serotoninowego.

Poza tym, najczęstsze działania niepożądane, które mogą wystąpić podczas stosowania dziurawca, to dolegliwości ze strony układu pokarmowego, reakcje alergiczne, zawroty głowy, pobudzenie, skołowanie, a także suchość w jamie ustnej. Pojawiają się one jednak rzadko i zwykle mają niewielkie nasilenie. Dziurawiec zwiększa również wrażliwość skóry na światło, dlatego podczas jego stosowania warto zrezygnować  z opalania i długiego przebywania na słońcu, ponieważ łatwiej może dochodzić do poparzeń.

Depresja to poważna choroba. Nie należy leczyć się samemu – trzeba udać się po pomoc do specjalisty. Dziurawiec, ze względu na interakcje z wieloma lekami, nie powinien być stosowany przez każdego. Dlatego też, czy to lekarzowi, czy farmaceucie w aptece, należy powiedzieć o jednocześnie stosowanych środkach, aby mogli oni ocenić, czy przyjmowanie dziurawca będzie w danej sytuacji bezpieczne.


Źródła:

https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/ataglance.htm

http://www.cochrane.org/CD000448/DEPRESSN_st.-johns-wort-for-treating-depression.

https://nccih.nih.gov/health/stjohnswort/sjw-and-depression.htm

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92750/

 Kategorie:Depresja

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: