Anemia – zapobieganie i leczenie.

Leczenie anemii zależy od jej rodzaju, przyczyny i stopnia ciężkości. Może ono wymagać zmiany diety, przyjmowania leków a w poważniejszych przypadkach konieczne może okazać się przeprowadzenie odpowiednich zabiegów np. transfuzji krwi lub operacji.

Jeśli w twoim przypadku anemia rozwinęła się z powodu niewystarczającego przyjmowania żelaza z pożywieniem, powinieneś postarać się nieco zmodyfikować dietę, aby zwiększyć w niej zawartość tego pierwiastka. Jak to zrobić?

  • Jedz produkty bogate w żelazo.

Żelazo występuje w postaci hemowej – lepiej przyswajalnej, która znajduje się np. w chudym czerwonym mięsie, wątróbce, owocach morza albo niehemowej – słabiej przyswajalnej, występującej m.in. w orzechach, fasolce, szpinaku i innych ciemnozielonych warzywach, śliwkach, kakao. Mleko matki zawiera wysoce przyswajalne żelazo, jednak w takiej ilości, jaka pokrywa zapotrzebowanie dziecka tylko przez pierwsze miesiące życia.

  • Łącz żelazo z witaminą C, B12 i kwasem foliowym.

Substancje te zwiększają wchłanianie żelaza. Osoby unikające mięsa i wyrobów odzwierzęcych powinny szczególną uwagę zwrócić na witaminę B12, której źródłem są właśnie produkty pochodzenia zwierzęcego. Jeśli twoja dieta jest uboga lub zupełnie pozbawiona tych składników, powinieneś suplementować tą witaminę. Jej niedobór może prowadzić do rozwoju anemii.  Przy komponowaniu posiłków starajmy się dodawać produkty bogate w witaminę C – głównie świeże cytrusy i inne owoce, brokuły, paprykę, pomidory, brukselkę i kwas foliowy – szpinak i inne zielone liściaste warzywa, fasolę, wątróbkę lub jajka.

  • Nie łącz żelaza z kawą, herbatą, wapniem.

Nie pij herbaty ani kawy podczas spożywania posiłków bogatych w żelazo ani zaraz po – zmniejszy to jego wchłanianie.

Jeśli modyfikacja diety nie wystarczy, konieczne może być suplementowanie preparatów z żelazem. Wybór jest dość szeroki, dlatego temu tematowi został poświęcony osobny post. Czasem niedobór żelaza ma związek z lekami, które są zażywane. W takiej sytuacji lekarz może rozważyć ich zamianę. Jeśli przyczyną jest nadmierna utrata krwi, konieczna może okazać się jej transfuzja. Przewlekłe ubywanie krwi wymaga zidentyfikowania źródła krwawienia, następnie jego zatrzymania  i uzupełnienia niedoborów żelaza.

Niedokrwistość związana ze zbyt małą produkcją krwinek czerwonych lub nieprawidłowym ich rozwojem często jest trudna w leczeniu, np. anemia sierpowata, talasemia. Chory może, choć nie musi wymagać kilkukrotnego przetaczania krwi i innych zabiegów. Anemia hemolityczna, spowodowana zbyt wczesnym rozpadaniem się krwinek czerwonych również wymaga zdiagnozowania przyczyny. Może być nią np. kontakt z chemikaliami, nowotwór czy zaburzenia krzepnięcia krwi. W zależności od czynnika, który prowadzi do niedokrwistości hemolitycznej, lekarz zaleci odpowiednie leczenie.

Rodzajów anemii jest wiele. Na szczęście, najczęstszą jej postacią jest niedokrwistość spowodowana niedostatecznym przyjmowaniem żelaza z pożywieniem, która z wprowadzeniem odpowiednich kroków, może być stosunkowo łatwo leczona i kontrolowana.

Warto zadbać o odpowiedni poziom tego składnika w naszym pożywieniu, aby nie tracić energii i nie obniżać jakości swojego życia!


Źródła:

https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/anemia/prevention

https://www.nhlbi.nih.gov/health/health-topics/topics/anemia/treatment

http://www.womenshealth.gov/publications/our-publications/fact-sheet/anemia.html#g

https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/

http://www.who.int/nutrition/publications/micronutrients/guidelines_for_Iron_supplementation.pdf

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/basics/prevention/con-20019327

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anemia/diagnosis-treatment/treatment/txc-20183275

http://kidshealth.org/en/parents/anemia.html#

http://www.webmd.com/a-to-z-guides/understanding-anemia-treatment#1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0062933/

 Kategorie:Anemia

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: