SIDS – zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt.

Nagła śmierć niemowląt (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome) dotyczy dzieci poniżej 1. roku życia. Ze względu na to, że większość przypadków zdarza się podczas snu, zespół nagłej śmierci niemowląt nazywany jest często śmiercią łóżeczkową.

SIDS – przyczyny

Wciąż nie wiadomo co dokładnie jest przyczyną nagłej śmierci niemowląt.  Uważa się, że wpływ mogą mieć:

 • Zaburzenia pracy mózgu – część mózgu odpowiadająca za kontrolowanie oddechu i wybudzanie ze snu może nie być jeszcze wystarczająco dojrzała aby prawidłowo pracować;
 • Niska waga urodzeniowa, przedwczesny poród;
 • Infekcje układu oddechowego – zatkany nos stwarza problemy z oddychaniem;
 • Spanie na brzuchu lub na boku;
 • Spanie na zbyt miękkiej powierzchni – dziecko łatwo może „zapaść” się w materacu, co stwarza ryzyko zablokowania prawidłowego oddechu;
 • Spanie w jednym łóżku z rodzicami.

SIDS – statystyki

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych, w 2015 roku z powodu SIDS zmarło ok. 1 600 dzieci. W Polsce brak jest wiarygodnych danych na ten temat. SIDS statystycznie częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Zwykle dochodzi do niego między 2. a 3. miesiącem życia. Bardziej zagrożone są dzieci, u których w najbliższej rodzinie doszło do śmierci łóżeczkowej. Poza tym, narażenie na dym papierosowy zarówno podczas ciąży jak i po porodzie, zażywanie narkotyków lub alkoholu przez matkę, również zwiększa ryzyko SIDS.

sids-co-to

Spanie w jednym łóżku z rodzicami, zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej.

SIDS – zapobieganie

Nie istnieje niestety niezawodny sposób, dzięki któremu można zapobiec nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Warto jednak przestrzegać kilku zaleceń, które zmniejszają prawdopodobieństwo jego wystąpienia.

 1. Kładź dziecko w łóżeczku na plecach – kiedy dziecko jest ułożone na brzuchu lub na boku (z tej pozycji łatwo może zrolować się na brzuch) ryzyko SIDS jest większe, ponieważ łatwiej może dojść do zablokowania dróg oddechowych i zatrzymania oddechu. Znacznie bezpieczniejsza jest właśnie pozycja „na wznak”. Dziecko powinno również spać na płaskiej powierzchni – unikaj usypiania go w foteliku czy wózku spacerowym. Miej więcej koło 6. miesiąca życia niemowlak nauczy się sam zmieniać pozycję i może już nie chcieć spać tylko na plecach. Kiedy roluje się z pleców na brzuch i odwrotnie, nie ma się czym martwić. Pozwól mu spać tak, jak ma ochotę. Oczywiście w ciągu dnia, kiedy możesz poświęcić dziecku całą uwagę, kładź je na brzuchu, aby uczyło się podnosić i mogło się prawidłowo rozwijać.
 2. Korzystaj z nowego materaca – powinien być on dosyć twardy i dopasowany. Nie korzystaj z poduszek, miękkich materiałów, nie zostawiaj zabawek czy pieluszek blisko śpiącego dziecka.
 3. Chroń dziecko przed dymem papierosowym – SIDS dotyka trzy razy częściej dzieci, których matki paliły w czasie ciąży.
 4. Nie śpij razem z dzieckiem – zaleca się aby przynajmniej przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecko spało w jednym pokoju z rodzicami ale w swoim łóżeczku.
 5. Karm piersią jeśli masz taką możliwość – mleko matki zawiera wiele substancji wzmacniających odporność dziecka i chroniących go przez różnymi infekcjami. Dzięki temu pośrednio zmniejsza ryzyko SIDS.
 6. Podczas usypiania niemowlaka używaj smoczka – naukowcy sugerują, że ssanie smoczka zmniejsza ryzyko śmierci łóżeczkowej. Jeśli karmisz piersią, zacznij używać smoczka dopiero, kiedy twoje dziecko opanuje już ssanie piersi. Kiedy maluch wypluje smoczek podczas snu, nie wkładaj mu go ponownie. Nie zmuszaj go również do używania smoczka, jeśli tego nie lubi.
 7. Nie przegrzewaj swojego dziecka – ubieraj je w lekkie ubranka i utrzymuj odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu w którym przebywa. Trudno jest dokładnie określić zakres temperatur. Powinno być na tyle ciepło, aby lekko ubrany dorosły czuł się w takim pomieszczeniu komfortowo. Jeśli zauważysz, że twoje dziecko się poci lub jest ciepłe kiedy je dotykasz, może w pomieszczeniu być zbyt gorąco.

Choć nagła śmierć łóżeczkowa zdarza się rzadko, to często budzi duży niepokój wśród rodziców. Mając na uwadze jednak powyższe zalecenia, minimalizujemy ryzyko jej wystąpienia a tym samym zapewniamy większy spokój sobie i całej rodzinie.


Czy ten post był dla Ciebie przydatny? Jeśli tak, zalajkuj mój profil na Facebooku (klik!) – będzie to dla mnie ogromna motywacja do dalszego tworzenia wiarygodnych artykułów!


Źródła:

http://www.webmd.com/parenting/baby/sleep-naps-12/sids-prevention

http://kidshealth.org/en/parents/sids.html

https://www.cdc.gov/sids/aboutsuidandsids.htm

http://pediatria.mp.pl/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/57412,smierc-lozeczkowa-jak-zminimalizowac-ryzyko-jej-wystapienia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2724136/Kategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: