Obrzęki – przyczyny i leczenie.

Do obrzęku dochodzi, gdy w jakiejś części ciała gromadzi się nadmierna ilość płynów. Najczęściej obrzęki dotyczą nóg – szczególnie kostek i stóp a także rąk, choć mogą pojawić się na każdym fragmencie ciała. Widoczna staje się opuchlizna, noga lub ręka staje się ciężka, obrzmiała. Jeśli uciśniemy to miejsce palcem, pojawi się dołek, który utrzymuje się dłuższą chwilę. Ubranie i biżuteria zaczynają uwierać. Skóra wokół obrzęku może być ucieplona i zaczerwieniona. Niektórzy odczuwają również napięcie i ból w okolicy obrzęku.

W większości przypadków obrzęki nie są groźne – mają łagodny przebieg i po niedługim czasie ustępują same, bez dodatkowego leczenia. Takie obrzęki powstają w wyniku np. długotrwałego stania lub siedzenia czy lotu samolotem. Kobiety częściej skarżą się na obrzęki przed miesiączką a także w czasie ciąży, co jest wynikiem zmiany poziomu hormonów. W czasie ciąży należy jednak baczniej obserwować takie sytuacje, ponieważ czasem mogą świadczyć o poważniejszej przyczynie np. zbyt wysokim ciśnieniu krwi. Obrzęki pojawiają się częściej u osób, które spożywają nadmierne ilości soli. Mogą być też wynikiem stosowania niektórych leków w tym m.in. estrogenów, sterydowych i niesterydowych leków przeciwzapalnych, leków obniżających ciśnienie krwi. Czasem jednak obrzęki mogą być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś poważniejszego np. nasze serce, wątroba lub nerki nie pracują tak jak powinny, cierpimy na niewydolność krążenia lub rozwinęła się poważna choroba płuc np. rozedma.

Przyczyn obrzęków jak więc widać jest wiele, dlatego zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem aby dowiedzieć się co je powoduje w konkretnym przypadku i odpowiednio je leczyć. Szczególnie jeśli pojawiły się problemy z oddychaniem lub ból w klatce piersiowej a także jeśli obrzęk nie znika lub opuchlizna i ból się nasila.

Jak leczyć obrzęki?

Tak jak wcześniej wspomniałam, większość obrzęków nie wymaga stosowania żadnych leków i przechodzi sama. Osoby, które cierpią na łagodne zaburzenia krążenia przy obrzmiałych nogach powinny starać się odpoczywać ok. 30 minut 3-4 razy dziennie z uniesionymi nogami. W niektórych przypadkach pomocne mogą okazać się wyroby uciskowe, o których pisałam w tym poście. Odpowiednio dobrany ucisk zapewni lepszy przepływ krwi i zmniejszy ryzyko powstawania obrzęków. Poza tym, należy ograniczyć ilość soli. Dorosła osoba nie powinna przyjmować jej więcej niż łyżeczkę dziennie a większość z nas kilkukrotnie przekracza tą ilość. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić diuretyki, czyli leki moczopędne. Zwiększają one ilość wydalanego moczu i sodu, co powinno prowadzić do zmniejszenia lub zaniku obrzęku.

Nie zawsze łatwo jest ocenić czy dany obrzęk powstał w wyniku reakcji alergicznej, długotrwałego pozostawania w jednej pozycji, zmian hormonalnych czy jeszcze innego powodu. Pomóc może nam znajomość naszego organizmu. W razie wątpliwości zawsze możesz poprosić o poradę farmaceutę lub udać się do lekarza.


Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072593/

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/edema/basics/definition/CON-20033037?p=1

https://www.uptodate.com/contents/edema-swelling-beyond-the-basics?view=print

https://www.uptodate.com/contents/low-sodium-diet-beyond-the-basics?source=see_link

 



Kategorie:Żylaki i obrzęki

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: