Infekcje intymne u kobiet.

Infekcje okolic intymnych to częsta przypadłość wśród kobiet. Objawiają się zaczerwienieniem, swędzeniem warg sromowych. Wydzielina z pochwy może mieć nieprzyjemny zapach, zmienić kolor na zielonkawy, mieć inną konsystencję niż zwykle. Takie objawy mogą nasilać się w nocy a także podczas stosunku płciowego. Niektóre kobiety odczuwają również szczypanie podczas oddawania moczu.

Jeśli nasz organizm jest w dobrej kondycji, okolice intymne zasiedlone są wieloma rodzajami drobnoustrojów, które pozostają w równowadze i tworzą właściwą mikroflorę. Jeśli jednak ta równowaga z jakichś powodów zostanie zachwiana, dochodzi do nadmiernego namnażania niektórych patogenów i zaczyna rozwijać się infekcja.

Niektóre kobiety są bardziej podatne na infekcje intymne. Czynniki, które dodatkowo zwiększają ryzyko to:

 • Przyjmowanie antybiotyków – antybiotyki zaburzają naturalną mikroflorę i w takich warunkach łatwo może zacząć rozwijać się infekcja;
 • Słabo kontrolowana cukrzyca;
 • Osłabiony układ immunologiczny – np. w wyniku przyjmowania immunosupresantów, sterydów lub chorowania na cukrzycę, HIV;
 • Zmiana poziomu hormonów – w czasie ciąży, owulacji, menopauzy lub podczas przyjmowania środków hormonalnych łatwiej może dojść do infekcji okolic intymnych;
 • Częste stosunki płciowe, kilku partnerów seksualnych;
 • Przesadna dbałość o higienę – zbyt częste podmywanie również zaburza naszą naturalną mikroflorę;
 • Noszenie obcisłej bielizny ze sztucznych materiałów.

Są różne typy infekcji intymnych. Najczęstsza postać do drożdżyca – infekcja grzybicza. Wilgotne, ciepłe otoczenie z ograniczonym dostępem do tlenu stwarza świetne warunki do nadmiernego wzrostu grzybów. Infekcja może być też powodowana przez bakterie, pierwotniaki czy wirusy.

Warto również pamiętać, że zaczerwienienie, swędzenie, opuchnięcie okolic intymnych może mieć też podłoże alergiczne. Substancje stosowane do higieny, proszek lub płyn w którym prana była nasza bielizna a nawet perfumowane wkładki higieniczne mogą podrażniać tą wrażliwą okolicę.

Sposób leczenia infekcji intymnych zależy od ich przyczyny. Bez wizyty u lekarza możemy nabyć w aptece jedynie leki przeciwgrzybicze, które będą skuteczne tylko, jeśli to właśnie nadmierny rozwój grzybów doprowadził do rozwoju infekcji. Jeśli więc przeszłaś już drożdżycę pochwy a kolejny raz pojawiają się u ciebie te same objawy, możesz sama sięgnąć po preparaty apteczne (np. Clotrimazolum). Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości, twoje objawy nasilają się lub nie mijają w przeciągu tygodnia, powinnaś udać się do lekarza. Leczenie na własną rękę jest o tyle niebezpieczne, że w przypadku „nietrafienia” w przyczynę, może dojść do rozwoju oporności drobnoustrojów. Takie infekcje są już trudniejsze w leczeniu.

Kiedy udać się do lekarza?

 • Jeśli po raz pierwszy odczuwasz u siebie wyżej opisane objawy.
 • Jeśli masz mniej niż 16 lub więcej niż 60 lat.
 • Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
 • Jeśli podejrzewasz u siebie lub partnera chorobę weneryczną (przenoszoną drogą płciową).
 • Jeśli pojawiło się krwawienie z pochwy lub ból w podbrzuszu, gorączka, wymioty.

Jeśli udasz się do lekarza, na podstawie rozmowy z tobą i przeprowadzonych badań, dobierze on właściwy sposób leczenia, który zwykle obejmuje preparaty dostępne na receptę.


Źródła:

http://www.webmd.com/women/guide/sexual-health-vaginal-infections#1

http://www.emedicinehealth.com/vaginal_infections/article_em.htm

http://www.everydayhealth.com/news/vaginal-infection-types/

http://www.nhs.uk/conditions/Thrush/Pages/Introduction.aspxKategorie:Układ moczowo-płciowy

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: