Ospa wietrzna.

Ospa wietrzna to choroba wirusowa, powodowana przez wirusa Varicella Zoster. Ma dosyć charakterystyczny przebieg – na skórze pojawia się swędząca wysypka w postaci pęcherzy, które z czasem zasychają. Poza tym, występują również objawy grypopodobne.

Ospa najczęściej dotyka dzieci i u nich przebiega też zwykle łagodniej niż u młodzieży i osób dorosłych. Cięższy przebieg może również dotyczyć noworodków. Jest to choroba wysoce zaraźliwa – wirus przenosi się drogą kropelkową (z powietrzem, które wydostaje się od osoby zakażonej podczas np. mówienia czy kichania), przez bezpośredni kontakt z wydzielinami chorego (może to być ślina lub płyn z pęcherzy) a także przez łożysko. Już 2 dni przed pojawieniem się wysypki u osoby zarażonej, aż do momentu kiedy przyschną wszystkie pęcherze, może ona zakazić inną osobę. Objawy pojawiają się po ok. 10-21 dniach od momentu kiedy doszło do zakażenia.

Pierwszym objawem ospy wietrznej najczęściej jest gorączka, ból głowy, mięśni, gardła, katar i inne symptomy przypominające grypę. Po 1-2 dniach pojawia się wysypka, która może być bardzo swędząca. Początkowo ma ona postać czerwonych plamek, które z czasem przekształcają się w pęcherze wypełnione płynem. Mogą pojawiać się one na całym ciele, choć najczęściej występują na twarzy i tułowiu. Ich ilość jest bardzo zróżnicowana. U jednej osoby będzie tylko kilka takich pęcherzy, u innej może być ich kilkadziesiąt lub nawet kilkaset. Po kilku dniach pęcherze zasychają i tworzą się strupki, które z czasem odpadną. Ospa wietrzna, jeśli przebiega bez komplikacji, trwa zwykle u dzieci 5-10 dni, natomiast u młodzieży i dorosłych 3-7 dni. Jednak tak jak wspomniałam wyżej, u osób starszych ma ona cięższy przebieg i większe ryzyko komplikacji. Na cięższy przebieg choroby narażone są również kobiety ciężarne, noworodki, których matki w czasie ciąży zaraziły się wirusem i osoby z zaburzeniami pracy układu immunologicznego (np. w trakcie lub po chemioterapii, lub podczas leczenia sterydami). Takie osoby mogą wymagać szczególnego sposobu leczenia.

Osoba, która przebyła ospę wietrzną, nabyła odporność i już więcej na nią pewnie nie zachoruje (w bardzo rzadkich przypadkach ktoś choruje powtórnie). Wirus jednak pozostaje w organizmie już do końca życia i pod wpływem różnych czynników może się uaktywnić w postaci półpaśca. Wirus Varicella Zoster jest bowiem wirusem nie tylko ospy wietrznej ale również półpaśca. Od chorego na półpaśca, osoba która nie miała wcześniej kontaktu z wirusem może się zarazić, ale nie dojdzie do rozwoju półpaśca – może jedynie rozwinąć się ospa wietrzna. Półpasiec może pojawić się tylko w przypadku wcześniejszego przebycia ospy.

Zapobiegać ospie wietrznej można przez szczepienia ochronne. Nie dają one 100% pewności że do takiego zakażenia nie dojdzie, jednak jest ono bardzo mało prawdopodobne. Poza tym, w przypadku zachorowania, ma ono znacznie łagodniejszy przebieg i mniejsze ryzyko powikłań.

Jak można sobie lub dziecku pomóc w przypadku zachorowania na ospę?

  • osoby zarażone wirusem ospy wietrzej powinny zostać w domu i jak najwięcej odpoczywać do momentu aż przyschną wszystkie pęcherze. Jeśli ogólne samopoczucie jest jednak dobre, nie trzeba zupełnie rezygnować z aktywności;
  • ospa jest chorobą wirusową, dlatego nie leczymy jej antybiotykami – są one stosowane jedynie wtedy, gdy w wyniku komplikacji dojdzie do zakażenia bakteryjnego. Dlatego ważne jest, aby nie rozdrapywać pęcherzy!
  • leczenie ospy wietrznej jest objawowe – można stosować leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, w zależności od objawów, a także preparaty miejscowe, które złagodzą swędzenie. Pamiętajmy, aby u dzieci nie stosować aspiryny!
  • w przypadku swędzącej wysypki można skorzystać z chłodzących kompresów lub chłodnych kąpieli – nie pocierajmy jednak wtedy mocno skóry, tylko delikatnie osuszajmy przykładając do niej ręcznik;
  • młodsze dzieci może być ciężko przekonać do niedrapania pęcherzy – pomóc może obcięcie paznokci na krótko i jak najczęstsze mycie rąk, aby zapobiegać zakażeniu bakteryjnemu. Dobrze byłoby również ubierać je w przewiewne ubrania;
  • w aptece można nabyć specjalne zasypki, pudry, które działają przeciwświądowo i odkażająco.

Ospa wietrzna najczęściej ma łagodny przebieg. Jeśli jednak zauważysz u osoby zarażonej, że objawy się nasilają – gorączka na nowo rośnie, z pęcherzy wydobywa się ropa, skóra jest zaczerwieniona i ucieplona, chory ma problemy z oddychaniem, chodzeniem, wymiotuje lub jest nadmiernie śpiący, zmęczony – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.


Źródła:

http://www.webmd.com/children/what-is-chickenpox

http://kidshealth.org/en/parents/chicken-pox.html#

http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/InfectiousDiseases/Pages/Chickenpox-Varicella.aspx

http://www.caringforkids.cps.ca/handouts/chickenpox

http://www.health.govt.nz/your-health/conditions-and-treatments/diseases-and-illnesses/chickenpox

https://www.rch.org.au/kidsinfo/fact_sheets/Chickenpox_Varicella/

 Kategorie:Choroby, dolegliwości, infekcje

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: