Wszy głowowe – podstawowe informacje.

Wszy głowowe to pasożyty bytujące na człowieku, podobnie jak wszy odzieżowe i łonowe. Żyją tylko na owłosionej skórze głowy. Nie mają skrzydeł, nie potrafią więc latać ani też skakać choć wiele osób tak sądzi. Żywią się ludzką krwią. Nie są dla nas niebezpieczne, nie przenoszą żadnych chorób, lecz zdecydowanie ich obecność na naszej głowie jest nieprzyjemna i irytująca.

W cyklu życiowym wszy głowowej wyróżniamy 3 stadia:

  • Jajeczka – maleńkie, białawo – żółtawe, których zauważenie może nie być takie łatwe i niektórzy mylą je z łupieżem. W przeciwieństwie jednak do łupieżu, który bez większego problemu możemy usunąć (wyczesać lub strzepnąć), pozbycie się jaj nie jest już takie łatwe. Jajeczka przyczepiają się do włosów blisko skóry głowy (dzięki ciepłu mają idealne warunki do rozwoju) i po 1-2 tygodniach pękają uwalniając larwy wszy. Puste jajeczka dalej pozostają na włosach.
  • Nimfy – są to pasożyty w niedojrzałej jeszcze postaci. Wyglądem przypominają już dorosłe wszy, jednak są od nich mniejsze. Po kolejnych kilku dniach przekształcają się w ostateczną formę.
  • Dorosłe wszy – mają długość zaledwie kilku – 2-3 milimetrów. Są brązowe lub biało-szarawe. Żywią się naszą krwią kilka razy dziennie a poza skórą głowy mogą przeżyć maksymalnie 2 dni. Dorosła wesz może żyć na naszej głowie do 30 dni.

Wszy głowowe najczęściej znajdujemy u dzieci w wieku 3-11 lat, choć właściwie każdy z nas, bez względu na status społeczny, miejsce zamieszkania, czy nawyki związane z higieną, może być dotknięty tym problemem. Dzieci są bardziej narażone na zakażenie ze względu na to, że bardzo często mają bezpośredni bliski kontakt z innymi dziećmi. Właśnie tak najczęściej dochodzi do zarażenia – przez bezpośredni kontaktwszy łatwo przechodzą z jednej głowy i wspinają się po włosach na kolejną. Rzadziej dzieje się to przez kontakt z przedmiotami takimi jak grzebienie, ręczniki, szaliki, choć taka droga zakażenia też jest możliwa. Nie jest możliwe natomiast zarażenie się od psów, kotów czy innych zwierząt. Nie jest również prawdą, ze wszy częściej wybierają brudne, czy długie włosy. Nie mają żadnych preferencji – wystarczy im że skóra głowy jest owłosiona. Przy dłuższych włosach będzie po prostu trudniej się z tymi pasożytami uporać.

Jakie objawy można zaobserwować u osoby z wszami?

  • Swędzenie, spowodowane reakcją alergiczną po ugryzieniu przez pasożyty
  • Uczucie łaskotania we włosach
  • Niewielkie, czerwone grudki na skórze głowy

Jeśli swędzenie jest bardzo uporczywe, dzieci mogą nadmiernie drapać skórę i w ten sposób łatwo dochodzi do powstawania ran a tym samym łatwo może dojść do nadkażenia takiej rany. Jeśli dobrze się przyjrzymy, być może uda nam się zauważyć jajeczka przyczepione do włosów, a także dorosłe wszy. Początkowo, gdy pasożyty dopiero „zasiedlają” skórę głowy i jest ich jeszcze mało, możemy w ogóle nie odczuwać ich obecności a tym bardziej jej zauważyć. Dolegliwości mogą być też bardziej odczuwalne nocą, gdyż wszy unikają światła i są bardziej aktywne w ciemności. Aby stwierdzić jednoznacznie wszawicę głowową, trzeba znaleźć na skórze głowy żywe wszy.

Ciężko jest zapobiec wszawicy. Dobrze jest oczywiście regularnie sprawdzać stan skóry dziecka, szczególnie jeśli uczęszcza ono do żłobka lub przedszkola. Dobrze jest też je edukować, aby nie pożyczało od innych dzieci przyborów do higieny i korzystało tylko z własnych. Ale nawet nasze największe zaangażowanie w prewencję może nie przynieść pożądanego rezultatu i dziecko może zarazić się wszami.

Jeśli podejrzewamy u siebie lub dziecka wszawicę, ale nie jesteśmy jej pewni, zawsze możemy udać się do lekarza, aby ostatecznie potwierdził lub wykluczył jej obecność. W przypadku stwierdzenia obecności wszy, leczenie należy zacząć jak najszybciej, aby zapobiec dalszemu rozmnażaniu i rozprzestrzenianiu się tych pasożytów. Opcji leczenia jest kilka. Należy je również odpowiednio dobrać do wieku dziecka. O tym już w następnym artykule.


Źródła:

https://www.gov.uk/guidance/head-lice-pediculosis

https://www.cdc.gov/dpdx/pediculosis/index.html

https://www.cdc.gov/parasites/lice/head/gen_info/faqs.html

http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/Dermatology/Pages/Headlice.aspx

https://www.nhs.uk/Conditions/Head-lice/Pages/Introduction.aspx

http://www.aboutkidshealth.ca/En/HealthAZ/ConditionsandDiseases/Dermatology/Pages/Headlice.aspx

http://kidshealth.org/en/parents/head-lice.html#

 Kategorie:Wszy głowowe

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: