Ostre zapalenie ucha środkowego u dzieci.

Ostre zapalenie ucha środkowego i przeziębienie to najczęstsze dolegliwości u dzieci. Szacuje się, że większość dzieci poniżej 3.r.ż. chociaż raz przebyło taką infekcję. Może pojawić się w każdym wieku, jednak najczęściej pojawia się u najmłodszych, ponieważ ich trąbka słuchowa jest krótsza i położona bardziej poziomo. To powoduje, że drobnoustroje z nosogardzieli znacznie łatwiej wędrują do ucha środkowego niż u starszych dzieci czy dorosłych. Taka droga wnikania zarazków jest najczęstsza. Znacznie rzadziej do zakażenia dochodzi w inny sposób np. przez zewnętrzną część przewodu słuchowego. Łatwo można się więc domyślić, że zakażenie ucha środkowego pojawia się często przy infekcjach dróg oddechowych. Wpływ na zachorowanie mają także predyspozycje genetyczne, zaburzenia odporności, nie w pełni jeszcze rozwinięty układ immunologiczny u najmłodszych, karmienie butelką i narażenie na dym nikotynowy. Częściej chorują chłopcy, a wzrost zachorowań następuje w okolicach zimy, kiedy też częściej pojawiają się infekcje dróg oddechowych.

Jakie objawy występują przy ostrym zapaleniu ucha środkowego?

Choroba ta zwykle ma nagły początek ale na szczęście trwa dosyć krótko. Typowym objawem jest ból. O ile starsze dzieci mogą to zakomunikować swoim rodzicom, o tyle te, które jeszcze nie mówią pokazują to na swój sposób. Może to być pocieranie, trzymanie się za uszy, rozdrażnienie, częsty płacz, problem ze snem, gorączka, brak apetytu, biegunka. Pojawić się też mogą problemy ze słuchem i trudności w utrzymaniu równowagi. Czasem dochodzi do samoistnego pęknięcia błony bębenkowej i wypłynięcia wydzieliny z ucha środkowego. Rodzice mogą wówczas zauważyć żółtawe plamy na poduszce. Powoduje to szybką poprawę samopoczucia u dziecka.

Lekarz stawia diagnozę na podstawie uzyskanych informacji od rodziców o stanie dziecka a także przez wykonanie badania ucha za pomocą otoskopu. Pamiętajmy, aby przy wystąpieniu bólu ucha u dziecka skonsultować się z lekarzem, ponieważ niekoniecznie oznacza on, ze doszło do zapalenia ucha środkowego. Może również być to np. zapalenie ślinianki przyusznej, zapalenie ucha wewnętrznego, choroby zębów. Ból ucha może też pojawiać się podczas ząbkowania.

Leczenie

Zwykle zapalenie ucha środkowego przechodzi samo w ciągu 2-3 dni. Przy bólu uszu i gorączce zaleca się zastosowanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – ibuprofenu lub paracetamolu. Odchodzi się już od natychmiastowego przepisywania antybiotyku, ponieważ po pierwsze, zapalenie ucha środkowego może być powodowane nie tylko przez bakterie ale również przez wirusy (a jak dobrze już wiecie, antybiotyki działają tylko na bakterie) a po drugie badania pokazały, że w znacznej większości przypadków, dolegliwości ustępują jeszcze zanim antybiotyk rozwinie swoje działanie. Dlatego lekarz może zalecić ci uważną obserwację dziecka zanim zdecyduje się zalecić antybiotyk. Są jednak sytuacje, w których antybiotykoterapia jest potrzebna:

-u dzieci poniżej 6. miesiąca życia

-u dzieci poniżej 2. roku życia, które mają obustronne zapalenie ucha środkowego

-u dzieci, u których pojawiła się wysoka gorączka i wymioty

-u dzieci z wyciekiem z ucha

Czy można zapobiec infekcjom ucha środkowego?

Nawet spełniając wszystkie poniższe zasady nie zawsze będziemy w stanie zapobiec zapaleniu ucha. Jednak dzięki nim zmniejszamy ryzyko jego wystąpienia.

  • Jeśli jest to możliwe, karm dziecko piersią chociaż przez pierwsze 6 miesięcy. Jeśli natomiast karmisz je butelką, staraj się nie robić tego kiedy dziecko jest w pozycji leżącej.
  • Ogranicz kontakt dziecka z dymem papierosowym.
  • Często i dokładnie myj ręce aby ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazków.

Lekarz może również zalecić odpowiednie szczepienia, szczególnie jeśli dziecko cierpi na nawracające zapalenia ucha środkowego.


Źródła:

https://www.nidcd.nih.gov/health/ear-infections-children

https://medlineplus.gov/earinfections.html

http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/RekomendacjeA42009.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072563/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/middle-ear-infections

http://www.cdc.gov/getsmart/community/for-patients/common-illnesses/ear-infection.html

http://kidshealth.org/en/parents/otitis-media.html#

Infekcje bakteryjne, z serii Opieka farmaceutyczna, S.Eckard, s.45-56Kategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: