Ból zęba – przyczyny i sposoby jak sobie z nim radzić.

Bóle zębów są bardzo zróżnicowane. Mogą być chwilowe i same przechodzić, albo trwać długo i się nasilać. Ich początek jest nagły i intensywny lub łagodny. Natężenie też może być różne – od słabego, do naprawdę silnego i uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie. Bóle zębów mają charakter kłucia, pulsowania lub ucisku.

Ból zęba – przyczyny.

Przyczyną bólu zęba najczęściej jest próchnica, utrata wypełnienia, zapalenie miazgi wewnątrz zęba, ropień, pęknięcie zęba, a także odsłonięcie szyjki zębowej. Oprócz bólu, pojawić się może również obrzęk nie tylko wokół zęba, ale także opuchnięcie policzków i części twarzy, krwawienie z zębów lub dziąseł i nadwrażliwość na ciepłe/zimne posiłki. Bóle zębów mogą promieniować w kierunki uszu, zatok, skroni czy szyi, ale może też dojść do sytuacji odwrotnej, kiedy ból zębów jest konsekwencją stanów zapalnych z innych części ciała, np. zapalenia zatok lub ucha. Tylko lekarz może tu dokładnie określić przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie.

bol zeba

Natężenie bólu zęba może być różne – od słabego, do naprawdę silnego i uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie.

Domowe sposoby na ból zęba.

  • Płukanie jamy ustnej – w tym celu można przygotować samemu roztwór soli kuchennej lub napar z rumianku, szałwii czy też zestawu ziół. W aptece dostępne są również gotowe roztwory ziołowe. Takie płukanki odkażą jamę ustną, a także mają delikatne działanie przeciwzapalne.
  • Zażycie środka przeciwbólowego – przy silniejszym bólu można sięgnąć po lek przeciwbólowy. Każdy z nas ma nieco inne preferencje i wrażliwość na te substancje. Środkiem przeciwbólowym może być np. paracetamol (który jednak nie ma działania przeciwzapalnego), ibuprofen, aspiryna, naproksen czy deksketoprofen. Przy bólach zębów dość dużą popularnością cieszą się połączenia substancji przeciwbólowych z kodeiną lub kofeiną, jak Solpadeine (połączenie paracetamolu, kodeiny i kofeiny), Apap Extra, Antidol 15 (połączenie paracetamolu i kodeiny). Pamiętajmy jednak, aby przy wyborze odpowiedniego dla nas preparatu poprosić o radę farmaceutę, szczególnie w przypadku jeśli przyjmujemy już inne leki lub dokuczają nam jednocześnie inne dolegliwości.
  • Przyłożenie zimnego okładu do opuchniętej części twarzy.
  • Jedzenie miękkich posiłków, które łatwo można przeżuć. Unikanie pokarmów zbyt gorących i bardzo zimnych.
  • Użycie żeli znieczulających i łagodzących ból. W aptece dostępne są żele do stosowania w jamie ustnej, które mogą przynieść chwilową ulgę, np. Baikadent o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym, Elugel o działaniu odkażającym, Sachol o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i odkażającym, a także preparaty, których pierwotnym przeznaczeniem jest stosowanie podczas ząbkowania, ale ze względu głównie na zawartość substancji miejscowo znieczulającej, mogą być również wykorzystywane właśnie do łagodzenia stanów zapalnych dziąseł, np. Dentinox, Bobodent czy Calgel. Należy jednak pamiętać że ich działanie znieczulające trwa dosyć krótko i nie powinny być one stosowane zbyt często.
  • Użycie tymczasowego wypełnienia zęba w przypadku wypadnięcia plomby. W aptece możemy nabyć taki preparat – Plomb-R. Pamiętajmy jednak o tym, aby użyć go tylko jeśli dziura nie jest duża i że jest to rozwiązanie tylko tymczasowe, jeśli szybka pomoc specjalisty nie jest możliwa.
  • Leżenie z uniesioną głową. Zwykle ból zęba nasila się w pozycji leżącej i jest nieco łagodniejszy w pozycji siedzącej lub stojącej. Dlatego, jeśli odczuwamy go w nocy, podłóżmy pod głowę grubą poduszkę aby ją unieść.

Przy bólu zęba zaleca się oczywiście dokładne szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych i płynów do płukania, aby starannie oczyścić i odkazić jamę ustną. Zaleca się również rezygnację z palenia papierosów przynajmniej do czasu kiedy ból minie. Niektórzy wykorzystują też goździki lub olej goździkowy. Zdania na ten temat i wyniki badań są podzielone. Nie ma wystarczających dowodów, aby jednoznacznie potwierdzić sensowność stosowania tych substancji przy bólu zębów. Dodatkowo bezpośrednia, powtarzana aplikacja na błony śluzowe, może prowadzić do ich podrażnienia.

Powyższe sposoby radzenia sobie z bólem zębów można wykorzystać jeśli ból jest dosyć łagodny i nie obniża znacząco naszego komfortu życia. Jeśli jednak ma on duże nasilenie, nie przechodzi po 1-2 dniach lub jednocześnie pojawiła się gorączka, ból ucha czy problemy z przełykaniem, wskazana jest jak najszybsza wizyta u stomatologa. Tylko specjalista może dokładnie zbadać przyczynę i dobrać odpowiednie leczenie.


Źródła:

http://www.webmd.com/oral-health/home-remedies-toothache#1

https://www.healthdirect.gov.au/toothache-and-swelling

https://medlineplus.gov/druginfo/natural/251.html

http://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-toothache/basics/art-20056628

https://medlineplus.gov/ency/article/003067.htm

 Kategorie:Choroby, dolegliwości, infekcje

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: