Parodontoza.

Parodontoza – co to jest?

Parodontoza, czy inaczej paradontoza, to zapalenie tkanek tworzących przyzębie – dziąseł, kości , więzadeł, które otaczają i utrzymują zęby na właściwych miejscach.

Paradontoza – objawy.

Parodontoza zwykle rozwija się powoli. Początkowo pojawiać się mogą krwawienia z dziąseł, ich obrzęk, tkliwość, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. U niektórych osób pojawia się również ropna wydzielina. Z czasem dochodzi do stopniowego obniżania linii dziąseł i tworzenia się tzw. kieszonek, czyli przestrzeni między dziąsłem a korzeniem zęba. W konsekwencji, są one coraz to mniej stabilnie osadzone w przyzębiu i dochodzi do ich rozchwiania, a nawet wypadania.

parodontoza

Tylko stomatolog może stwierdzić lub wykluczyć parodontozę.

Parodontoza – przyczyny.

Badania pokazują, że parodontoza (o różnych stopniu zaawansowania), dotyczy niespełna połowy dorosłych powyżej 30. r.ż., a częstość zachorowań zwiększa się z wiekiem. Przyczyną zapalenia tkanek przyzębia są bakterie, bytujące w naszej jamie ustnej. Pod wpływem pewnych czynników, dochodzi do ich nadmiernego namnażania się. Oto główne z nich:

  • niewłaściwa higiena jamy ustnej – niekoniecznie mowa tu o zbyt rzadkim myciu zębów, ale również o nieprawidłowej technice;
  • wady zgryzu;
  • współistniejące choroby np. cukrzyca, choroby układu immunologicznego, zaburzenia układu krążenia, osteoporoza, zaburzenia odżywiania;
  • przyjmowane leki – niektóre preparaty powodują przerost dziąseł lub suchość w jamie ustnej, co zwiększa ryzyko nadmiernego rozwoju bakterii;
  • palenie papierosów;
  • zmiany hormonalne – pod wpływem zmian poziomu hormonów, do którego dochodzi podczas ciąży, menopauzy czy chociażby przy stosowaniu doustnej antykoncepcji, dziąsła mogą stać się bardziej wrażliwa, rozpulchnione i w konsekwencji podatne na działanie bakterii;
  • uwarunkowania genetyczne.

Parodontoza – jak zapobiegać?

Łatwiej jest zapobiegać niż leczyć parodontozę. Zapobiegać, czyli dbać o prawidłową higienę jamy ustnej – regularne, dokładne szczotkowanie zębów i czyszczenie ich nicią dentystyczną. Należy również pamiętać o systematycznych wizytach u stomatologa, aby kontrolować stan przyzębia i w razie potrzeby przejść zabiegi, chroniące przed nadmiernych namnażaniem bakterii, np. usunięcie kamienia. W zaawansowanej postaci choroby, lekarz dokładnie oczyszcza przestrzenie wokół zębów, a następnie przeprowadza zabiegi, mające na celu regenerację uszkodzonej tkanki.

Tylko stomatolog może stwierdzić lub wykluczyć parodontozę. Dlatego, jeśli widzisz u siebie objawy wymienione powyżej, powinieneś się do niego zgłosić. Leczenie uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Im wcześniej zostanie ona wykryta, tym łatwiej i szybciej można się z nią uporać.


Czy ten post był dla Ciebie przydatny? Jeśli tak, zalajkuj mój profil na Facebooku (klik!) – będzie to dla mnie ogromną motywacją do dalszego tworzenia wiarygodnych artykułów!


Źródła:

https://www.nidcr.nih.gov/OralHealth/Topics/GumDiseases/PeriodontalGumDisease.htm#pageContent

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3228943/

https://medlineplus.gov/ency/article/001059.htm

https://www.cdc.gov/oralhealth/periodontal_disease/index.htm

 Kategorie:Bez kategorii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: