Zgaga – leczenie i stosowane leki.

Zgadze poświęciłam jeden z poprzednich postów (zgaga – przyczyny i objawy). Zawiera on wskazówki, jak w pierwszej kolejności powinniśmy starać się wyeliminować tą nieprzyjemną przypadłość. Jeśli jednak sposoby te zawiodą, często szukamy pomocy w aptece. Preparatów leczących zgagę jest sporo. Czym się więc kierować podczas wyboru najlepszego środka?

Zgaga – leki.

  1. Preparaty zobojętniające kwas żołądkowy – nie hamują samego wydzielania kwasu, ale neutralizują ten już obecny, powodując wzrost pH treści żołądkowej, jednocześnie obniżając stężenie kwasu obecnego w przełyku, dzięki czemu łagodzą objawy nadkwasoty. Występują w postaci zawiesin, tabletek do rozgryzania i żucia, a także tabletek do ssania. Najszybciej działają zawiesiny, ponieważ substancja działająca jest już przyjmowana w postaci rozpuszczonej. Zawierają sole glinu, wapnia, magnezu. Trzeba tutaj pamiętać, aby nie łączyć ich np. z preparatami żelaza, tetracyklinami, lekami przeciwzakrzepowymi, digoksyną, witaminami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, glikokortykosteroidami, metoprololem ani propranololem, ponieważ może zostać zaburzone wchłanianie tych leków. W takiej sytuacji środek zobojętniający powinien być podany godzinę przed, lub dwie godziny po zażyciu takiej substancji. Do preparatów neutralizujących kwas żołądkowy należą:
  • Zawiesiny – pamiętać aby wstrząsnąć przed użyciem, np. Alugastrin, Maalox, Gelatum Aluminii Phosphorici. Niektóre preparaty zawierają dodatkowo alginiany, które w kontakcie z kwasem solnym tworzą warstwę żelu, unoszącego się na powierzchni treści żołądkowej, stanowiąc dzięki temu swoistą barierę antyrefluksową. Przykładem jest tu Gaviscon i Gastrotuss. Ten ostatni dodatkowo zawiera m.in. simetikon – popularny związek stosowany przy wzdęciach, który znajduje się w takich preparatach jak Espumisan czy Ulgix wzdęcia.
  • Tabletki do rozgryzania i żucia – np. Alugastrin, Maalox, Manti (z simetikonem), Gaviscon (z alginianami).
  • Tabletki do ssania – np. Rennie (można je ssać lub żuć).
  1. Preparaty hamujące wydzielanie kwasu solnego:
  • Ranitydyna – łącząc się z odpowiednimi receptorami na powierzchni komórek okładzinowych żołądka, hamuje wydzielanie podstawowe jak i poposiłkowe kwasu solnego. Ranitydyna znajduje się w wielu popularnych preparatach – Ranigast, Ranimax, Raniberl czy Riflux. Można wybrać tabletki do połykania (np. Ranigast, Ranimax), tabletki musujące (np. Ranigast Fast) lub saszetki do rozpuszczania (np. Riflux). Ranitydyna najczęściej dostępna jest w dawce 150 mg i taka ilość substancji działa do ok. 12 godzin, czyli znacznie dłużej w porównaniu z wyżej wymienionymi środkami zobojętniającymi. Jeśli objawy nie są bardzo nasilone, można spróbować z dawką mniejszą – 75 mg (Ranigast Pro). Zwykle zaleca się stosowanie 150 – 300 mg dziennie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić większą dawkę, ale na własną rękę lepiej jej nie przekraczać. Im mniejsza jest bowiem dawka dla nas skuteczna tym lepiej. Warto pamiętać również, że preparatów z ranitydyną nie stosuje się u osób poniżej 16.r.ż. Nie zaleca się przyjmować tych leków jednocześnie ze środkami zobojętniającymi, ponieważ mogą one zmniejszyć wchłanianie ranitydyny. Należy wówczas zachować 1-2 godziny odstępu. Ten sam mechanizm działania wykazuje też famotydyna. Obecnie dostępna jest jednak tylko w preparatach, do których potrzebna jest recepta lekarska – Famogast, Ulfamid.
  • Inhibitory pompy protonowej (IPP) – blokując pompę protonową w komórkach okładzinowych żołądka, hamują wydzielanie kwasu solnego. Jest to również popularna grupa leków. Należy tutaj bowiem m.in. omeprazol (Bioprazol, Helicid, Gasec, Ortanol, Prazol, Polprazol i inne), lanzoprazol (np. Lanzul, Renazol, Zalanzo), pantoprazol (Anesteloc, Contix, Controloc, Nolpaza, Panrazol, Panzol, Ranloc i inne), rabeprazol (np. Zulbex). Zaleca się przyjmowanie tych preparatów rano, na czczo. Efekt działania nie jest tak szybki jak w przypadku wcześniejszych leków – maksymalne działanie IPP pojawia się, w zależności od konkretnej substancji, po kilku godzinach do kilku dni. Ich działanie jest jednak dłuższe. Powyższe substancje dostępne są bez recepty w słabszych dawkach i pakowane po 7-14 tabletek. Nie zaleca się bowiem stosowania żadnych leków na zgagę na własną rękę dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli po takim czasie nie widzimy poprawy, jest ona niewystarczająca lub objawy wracają po kilku dniach, należy zgłosić się do lekarza i zbadać przyczynę.

Który preparat więc wybrać? Jeśli poszukujemy czegoś na zgagę o szybkim działaniu, najlepszym wyborem będzie środek zobojętniający. Przy silniejszych dolegliwościach, można sięgnąć po inne leki, jednak tutaj należy pamiętać, że efekt nie pojawi się od razu, a w przypadku IPP możemy na niego czekać nawet kilkanaście godzin. Zawsze najlepiej jest w pierwszej kolejności wybierać preparaty słabsze, bezpieczniejsze a dopiero przy ich nieskuteczności sięgać po coś mocniejszego.

zgaga

Przy wyborze któregokolwiek preparatu niwelującego zgagę, powinniśmy go stosować tylko krótkotrwale i sporadycznie.

Zgaga – kiedy do lekarza?

Przy wyborze któregokolwiek preparatu, powinniśmy go stosować tylko krótkotrwale i sporadycznie. Jeśli leki te nie przynoszą nam wystarczającej ulgi, najlepszym wyjściem jest udanie się do lekarza i sprawdzenie przyczyny dolegliwości, aby można było dobrać odpowiednie leczenie. Długotrwałe przyjmowanie takich środków bez zbadania przyczyny dolegliwości może maskować objawy choroby. A niestety, często im później zostaniemy prawidłowo zdiagnozowani i im później wdroży się właściwe leczenie, tym jest ono trudniejsze. Obecnie coraz więcej osób bagatelizuje ten problem i przyjmuje leki na zgagę przewlekle. Do aptek codziennie przychodzą pacjenci, którzy stosują te leki zdecydowanie za długo z różnych przyczyn. Znajdźmy czas na pójście do lekarza, na badania. Jeśli jeden lekarz nie znajdzie źródła problemu, skonsultujmy się z innym. Zdrowie musi być dla nas kwestią priorytetową!


Źródła:

Charakterystyki wyżej wymienionych Produktów LeczniczychKategorie:Układ pokarmowy

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: