Zgaga w ciąży.

Zgaga w ciąży – skąd się bierze?

Zgaga w ciąży dotyka ponad połowę ciężarnych kobiet, szczególnie podczas drugiego i trzeciego trymestru. Dzieje się tak pod wpływem hormonów – rozluźniają one dolny zwieracz przełyku, ułatwiając w ten sposób cofanie się do niego kwasu żołądkowego. Spowalniają również pracę żołądka, przez co wolniej wszystko trawi. Dodatkowo powiększająca się macica w coraz większym stopniu uciska i wypycha żołądek w górę. Zdecydowanie rzadszą przyczyną są kamienie żółciowe. Po urodzeniu dziecka, przewód pokarmowy po pewnym czasie wróci po prawidłowego funkcjonowania.

Zgaga w ciąży – jak zapobiec?

Co robić, jeśli w ciąży doskwiera nam zgaga? Oto kilka wskazówek:

  • Unikajmy produktów, które powodują zgagę – nie zawsze łatwo jest stwierdzić który pokarm konkretnie odpowiada za te przykre dolegliwości, jednak u niektórych pojawiają się one po tym samym pożywieniu (o produktach, które najczęściej są przyczyną zgagi pisałam w tym poście), np. cytrusach, czekoladzie, kawie czy tłustych potrawach;
  • Jedzmy częściej ale mniejsze porcje, dokładnie, powoli przeżuwając;
  • Nie kładźmy się zaraz po jedzeniu;
  • Leżąc podłóżmy coś pod głowę (np. poduszkę), aby nie ułatwiać wędrówki kwasu solnego do przełyku;
  • Nośmy przewiewne, wygodne ubrania, które nie uciskają zbytnio żołądka;
  • Unikajmy zaparć;
  • Jeśli zgaga dokucza nam szczególnie w nocy, nie jedzmy ani nie pijmy niczego z wyjątkiem wody na około 3 godziny przed snem.

Często proste rozwiązania okazują się najlepsze i zmiana pewnych nawyków żywieniowych może okazać się wystarczająca do pozbycia się lub przynajmniej znacznego złagodzenia nieprzyjemnych dolegliwości. Czasem jednak to nie wystarczy i kobiety ciężarne poszukują jakiegoś bezpiecznego preparatu w aptece. Jakie preparaty można stosować w czasie ciąży?

Zgaga w ciąży – leki.

Amerykańska instytucja rządowa FDA (Food and Drug Administration), zajmująca się m.in. kontrolowaniem leków i suplementów diety, podzieliła leki na kategorie A, B, C, D i X biorąc pod uwagę bezpieczeństwo ich stosowania w czasie ciąży. Obecnie odchodzi się od tego podziału. W 2015 r. zastąpiony on został bardziej pomocnymi i praktycznymi informacjami odnośnie ryzyka jakie niesie ze sobą zastosowanie określonej substancji. Nowa formuła zawiera też informacje na temat tego, czy lek lub jego metabolity przechodzą do mleka matki i jaki może przez to wywrzeć wpływ na dziecko. Informacje te nie dają często jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy dany preparat można stosować w czasie ciąży czy nie. Bazując na nich, specjalistom jest jednak znacznie łatwiej podjąć decyzję, czy w konkretnym przypadku zastosować określoną substancję. Zmianie uległy leki dostępne na receptę i leki biologiczne. Leki dostępne bez recepty (OTC) dalej podlegają poprzednim kategoriom.

W pierwszej kolejności kobieta ciężarna powinna sięgnąć po preparaty zobojętniające sok żołądkowy. Najbezpieczniej będzie wybrać preparat z solami wapnia i magnezu. Przykładem jest Rennie w postaci tabletek do ssania lub żucia. Bezpieczny jest też Refluxin – M, przy czym jest to wyrób medyczny, a nie lek. Zawiera alginiany, które po kontakcie z kwaśną treścią żołądka formują lepki żel na jej powierzchni i dzięki temu stanowią „barierę antyrefluksową”. Występuje w formie jednorazowych saszetek.

ciaza zgaga

W pierwszej kolejności kobieta ciężarna powinna sięgnąć po preparaty zobojętniające sok żołądkowy.

Preparaty zawierające glin – zagrożenie dla płodu?

Stosowanie preparatów zawierających glin jest kwestią dyskusyjną. Z jednej strony glin wchłania się z preparatów zobojętniających w niewielkim stopniu, z drugiej – stwierdzono jego działanie neurotoksyczne w badaniach na zwierzętach, a także udowodniono, że zwalniają rozwój płodu. Nie ma natomiast danych na temat niebezpiecznego wpływu na płód przy krótkotrwałym stosowaniu zalecanych dawek leku. Myślę więc, że najlepiej w tej kwestii doradzić się lekarza, a jeśli zdecydujemy się na taki preparat na własną rękę, nie należy przekraczać zalecanego dawkowania i przyjmować go tylko krótkotrwale. Preparaty zawierające glin to np. Gealcid, Alugastrin, Manti, Maalox. Na ulotkach może być informacja o tym, że są one bezpieczne w czasie ciąży, jednak z uwagi na powyższe informacje zalecałabym jednak ostrożność, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Zgaga w ciąży, a preparaty z wodorowęglanem sodu.

Preparaty z wodorowęglanem sodu również nie powinny być pierwszym wyborem u kobiet ciężarnych. FDA przyporządkowało tą substancję do kategorii C, co oznacza, że ze względu na brak danych dotyczących stosowania u kobiet w ciąży, powinna być użyta tylko jeśli korzyści dla matki przewyższają ryzyko dla dziecka. Podczas stosowania wodorowęglanu sodu może bowiem dojść do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi i powstawania obrzęków. Tą substancję zawiera m.in. Gealcid i Gaviscon.

Zgaga w ciąży, a ranitydyna (Ranigast / Riflux).

Ranitydyna (Ranigast, Riflux i inne) otrzymała kategorię B – badania na zwierzętach nie wykazały żadnego ryzyka dla płodu, jednak nie ma badań dających wiarygodne informacje na temat skutków stosowania tej substancji u kobiet w ciąży. Leki zawierające ranitydynę powinny być więc stosowane po konsultacji z lekarzem i tylko jeśli inne, bezpieczniejsze środki nie przynoszą zadowalającego efektu.

Inhibitory pompy protonowej.

Inhibitory pompy protonowej (omeprazol, esomeprazol, pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol) również nie powinny być stosowane na własną rękę. Wydają się one co prawda lekami dość bezpiecznymi w czasie ciąży, jednak ze względu na ograniczone dane, nie należą one do leków pierwszego wyboru. FDA zalicza lanzoprazol, pantoprazol i rabeprazol do kategorii B a pozostałe do kategorii C. Decyzję o zastosowaniu leku z którąś z tych substancji, powinien podjąć lekarz.

Zgaga w ciąży – podsumowanie.

Leczenie zgagi w ciąży zdecydowanie należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Często drobne modyfikacje pozbawią nas nieprzyjemnego odczucia pieczenia w przełyku. Dopiero kiedy to nie pomoże, powinnyśmy sięgnąć po preparaty apteczne, z których najbezpieczniejsze są środki zobojętniające typu Rennie czy Refluxin – M. Jeśli mimo to zgaga nadal nas męczy skontaktujmy się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby jak najlepiej i jak najbezpieczniej dobrał nam odpowiedni lek. Nie stosujmy mocniejszych środków na własną rękę.


Źródła:

http://americanpregnancy.org/pregnancy-health/heartburn-during-pregnancy/

https://www.babycentre.co.uk/a242/heartburn-in-pregnancy

https://www.webmd.com/heartburn-gerd/guide/heartburn-during-pregnancy

https://www.drugs.com/pregnancy/sodium-bicarbonate.html

https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/a?dbs+hsdb:@term+@DOCNO+697

https://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/search/a?dbs+hsdb:@term+@DOCNO+3575

Charakterystyki wyżej wymienionych Preparatów Leczniczych

Ulotki wyżej wymienionych preparatówKategorie:Problemy zdrowotne, Zdrowie w ciąży

Tagi: , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: