Przewlekłe zapalenie zatok – objawy.

W jednym z poprzednich postów skupiliśmy się na ostrym zapaleniu zatok. Tym razem przyjrzymy się bliżej przewlekłej postaci tej choroby. Wśród mieszkańców Europy na przewlekłe zapalenie zatok choruje 6.9-27.1% populacji.

Przewlekłe zapalenie zatok to schorzenie, podczas którego rozwija się stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Stan ten trwa ponad 12 tygodni. Do jej diagnozy potrzebne są co najmniej dwa z poniższych symptomów, z których jednym powinna być niedrożność/zatkanie nosa lub  wydzielina z nosa. Poza tym, pacjent może odczuwać ból/ucisk w okolicy twarzy, a także osłabienie lub utratę węchu. Choroba ta powinna zostać potwierdzona odpowiednimi badaniami laryngologicznymi, które umożliwiają ocenę jamy nosowej i ujścia zatok. Objawy występujące przy ostrym i przewlekłym zapaleniu zatok są takie same. Różni je jednak czas trwania – o ostrym przebiegu choroby mówimy, jeśli objawy utrzymują się do 12 tygodni, i często intensywność objawów – przy ostrym zapaleniu są one zwykle wyraźniejsze i bardziej odczuwalne. Przy stanie zapalnym nosa i zatok, pacjent może odczuwać też dolegliwości ze strony gardła, będące wynikiem podrażnienia gardła, krtani lub tchawicy przez spływającą wydzielinę, kaszel, chrypkę, ból ucha, zawroty głowy, bóle zębów, a także problemy ze snem – zatkany nos utrudnia prawidłowe oddychanie. U każdego pacjenta, choroba może mieć nieco inny przebieg. Przy postawieniu właściwej diagnozy, lekarz zapewne uwzględni też alergiczne podłoże choroby.

zatoki

Przewlekłe zapalenie zatok to złożona przypadłość, na którą najczęściej mają wpływ różnorodne czynniki genetyczne i środowiskowe.

Przewlekłe zapalenie zatok – czynniki ryzyka.

Przewlekłe zapalenie zatok to złożona przypadłość, na którą najczęściej mają wpływ różnorodne czynniki genetyczne i środowiskowe. Co zwiększa ryzyko zachorowania?

  • Upośledzona pracy rzęsek – prawidłowa ich praca jest niezbędna aby efektywnie oczyszczać zatoki i chronić przed przewlekłym zapaleniem;
  • Alergie;
  • Astma – jest często współistniejącą chorobą przy przewlekłym zapaleniu zatok;
  • Nadwrażliwość na aspirynę – u osób z taką nadwrażliwością często (36-96%) dochodzi do rozwoju przewlekłego zapalenia zatok i pojawiania się polipów w nosie;
  • Niedobory odporności;
  • Ciąża – mniej więcej co 5. kobieta w ciąży skarży się na zatkany nos. Nie do końca wiadomo co jest tego przyczyną – sugeruje się tutaj bezpośredni i pośredni wpływ hormonów wydzielanych w tych okresie. Wpływ mogą mieć też zaburzenia pracy tarczycy, jednak potrzeba tu więcej badań aby dokładniej określić ich powiązanie;
  • Bierne, czynne palenie papierosów – nie potwierdzono aby inne zanieczyszczenia środowiskowe wpływały na zachorowanie;
  • Czynniki jatrogenne – będące konsekwencją działań medycznych, np. zabiegów stomatologicznych lub zabiegów w obrębie zatok;

Nie znaleziono dowodów na to, że zaburzenia anatomiczne wpływają na zwiększoną zachorowalność na przewlekłe zapalenie zatok. Wykazano natomiast obecność bakterii Helicobacter pylori u chorych. Nie potwierdzono również, aby refluks żołądkowo – przełykowy był przyczyną tego schorzenia.

Przewlekłe zapalenie zatok – powikłania.

Powikłania przewlekłego zapalenia zatok występują rzadziej niż przy ostrej postaci choroby. Dotyczą struktur znajdujących się najbliżej jamy nosowej i zatok. Mogą pojawić się polipy, torbiele, zapalenie kości, ubytki lub rozrost kości. Ze względu na bliskość położenia oczodołu, w jego obrębie również może dojść do rozwoju stanu zapalnego.

Przewlekłe zapalenie zatok niestety często negatywnie wpływa na jakość naszego życia. Jakie są aktualne zalecenia co do leczenia i co jest naprawdę skuteczne w terapii tego schorzenia, dowiecie się z kolejnego artykułu.


Źródła:

European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2012 – EPOS2012

 Kategorie:Choroby zatok

Tagi: , , , , , , , ,

1 reply

Trackbacks

  1. Przewlekłe zapalenie zatok – leczenie. – Wiarygodnie o zdrowiu!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: