Probiotyki dla dzieci.

Kiedy stosować probiotyki dla dzieci? Które probiotyki są skuteczne? Czy probiotyki stosowane jeszcze w czasie ciąży zapobiegają alergii u dzieci? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście.

W poprzednim poście dotyczącym probiotyków – Probiotyki dla dorosłych, zawarłam podstawowe informacje dotyczące tej grupy preparatów. Tym razem przyjrzymy się bliżej ich zastosowaniu u dzieci.

Zapobieganie biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyku.

Stosowanie probiotyku o udowodnionej skuteczności zmniejsza ryzyko pojawienia się biegunki poantybiotykowej o ponad 50%. Najlepszy efekt dają bakterie Lactobacillus rhamnosus GG (LGG) i drożdże Saccharomyces boulardii. Probiotyki w kroplach Acidolac Baby, Dicoflor i Floractin zawierają bakterie LGG. Suplementy te można stosować już  od pierwszych dni życia. Wymienione wyżej drożdże wchodzą natomiast w skład m.in. leku Enterol, który występuje w formie proszku do sporządzania zawiesiny, a dla starszych dzieci i dorosłych – w postaci kapsułek. Producent zaleca jednak, aby o zastosowaniu Enterolu u dzieci poniżej 2.r.ż. zadecydował lekarz. Leki Lakcid i Lakcid Forte zawierają szczepy bakterii Lactobacillus rhamnosus PEN, OXY i E/N, które zgodnie z wynikami badań również zmniejszają ryzyko pojawienia się biegunki, choć nie są to tak mocne dane jak przy poprzednich probiotykach.  Drożdże są oporne na działanie antybiotyku, dlatego można podać je jednocześnie, natomiast w przypadku bakterii, często zaleca się zachowanie 2-godzinnego odstępu czasowego, choć w badaniach dowodzących skuteczności wyżej wymienionych probiotyków, nie uwzględniano przerwy czasowej.

dziecko w lozku

Stosowanie probiotyku o udowodnionej skuteczności zmniejsza ryzyko pojawienia się biegunki poantybiotykowej o ponad 50%.

Przy każdorazowym zastosowaniu antybiotyku u dzieci dobrze byłoby rozważyć uzupełnienie kuracji probiotykiem. Szczególnie u najmłodszych pociech, dzieci przebywających w szpitalu, a także tych, u których w przeszłości po zastosowaniu antybiotyku pojawiła się biegunka. O tym czy włączyć probiotyk należałoby zadecydować kierując się również rodzajem antybiotyku, stanem chorego i kosztem leczenia. Dobrze, aby podjęcie takiej decyzji ułatwił lekarz. Biegunka poantybiotykowa najczęściej jest łagodna i sama ustępuje, jednak czasami może mieć cięższy przebieg. Wybierając probiotyk należy wybrać taki, który ma udowodnione działanie.

U pacjentów w ciężkim stanie, żywionych pozajelitowo lub z niedoborami odporności, stosowanie probiotyków jest przeciwwskazane.

Ostra biegunka infekcyjna.

Ostra biegunka infekcyjna najczęściej powodowana jest przez wirusy. Podstawą leczenia jest nawadnianie chorego dziecka. Probiotyki mogą skrócić czas trwania biegunki o średnio 1 dzień, podobnie jak u osób dorosłych. Zalecane probiotyki to bakterie LGG i drożdże Saccharomyces boulardii. Bakterie powinny być przyjmowane w dawce minimum 10 miliardów jednostek CFU, natomiast drożdże w dawce 250-750 mg dziennie. Najlepsze efekty daje jak najszybsze włączenie probiotyku.

Mniej skuteczne w przypadku ostrej biegunki infekcyjnej są szczepy bakterii Lactobacillus reuteri DSM 17938, które znajdują się w preparacie BioGaia.

nocnik

Podstawą leczenia ostrej biegunki infekcyjnej jest nawadnianie chorego dziecka.

Kolka niemowlęca.

Jedynym probiotykiem, który dawał pozytywny efekt u dzieci cierpiących na kolki jest Lactobacillus reuteri DSM 17938 (BioGaia). Skraca on czas trwania płaczu o średnio 47 minut dziennie.

Choroby alergiczne.

Są różne dane dotyczące stosowania probiotyków celem zapobiegania lub leczenia alergii. Obecnie uważa się, że probiotyki nie mają wpływu na zapobieganie alergii. Sugeruje się jednak, że probiotyki mogą zmniejszać ryzyko pojawienia się AZS (atopowego zapalenia skóry) u dzieci. Światowa Organizacja Alergii (WAO – World Allergy Organization) zaleca więc rozważenie przyjmowania probiotyku przez kobiety w ciąży i karmiące, których dzieci są w grupie ryzyka lub przez dziecko z grupy ryzyka. Grupa ryzyka oznacza występowanie tego schorzenia u któregoś członka z najbliższej rodziny – rodziców lub rodzeństwa. Problemem jednak jest wybór właściwego probiotyku. Potrzeba dalszych dokładnych badań na ten temat, aby móc z pełnym przekonaniem polecić konkretny probiotyk. Najbardziej obiecujące wyniki dawały szczepy bakterii LGG, jednak dane są zbyt niskiej jakości, aby na ich podstawie formułować mocne wnioski.

Biegunka podróżnych.

Niestety nie ma dostępnych wysokiej jakości danych dotyczących stosowania probiotyków w celu zapobiegania biegunce podróżnych u dzieci. U dorosłych, na podstawie aktualnych informacji, nie ma podstaw do zalecania rutynowego stosowania probiotyków.

Infekcje górnych dróg oddechowych.

Probiotyki mogą być pomocne przy zapobieganiu infekcjom górnych dróg oddechowych. Bakterie, dające największe szanse na pozytywny efekt to ponownie Lactobacillus rhamnosus GG. Tu jednak również potrzebne są dalsze badania, aby można było ustalić jakie dawki są zalecane, jak długo taki probiotyk stosować i w jakich sytuacjach.

IBS – zespół jelita drażliwego.

Probiotyki mogą zmniejszać dolegliwości IBS. U dzieci obiecujące wyniki dają bakterie LGG, jednak tak jak powyżej, niezbędne są dalsze badania aby to potwierdzić.

W aptekach dostępne są też synbiotyki, czyli połączenia probiotyków z prebiotykami. Prebiotyki to substancje, które odżywiają bakterie i tym samym umożliwiają wzrost flory bakteryjnej. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane w preparatach prebiotyki to oligofruktoza i inulina. Czy synbiotyk jest lepszy od samego probiotyku? Ciężko udzielić tutaj jednoznacznej odpowiedzi. Niestety, nie ma dostępnych dobrej jakości badań, porównujących takie preparaty. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na dobry probiotyk – o udowodnionym działaniu i zalecany przy danej dolegliwości.


Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5636929/

https://www.cps.ca/en/documents/position/probiotics-in-the-paediatric-population

 Kategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , , , , , , , ,

1 reply

  1. Ja podawałam dziecku FFbaby ponieważ nie mogłam karmić piersią chociaż bardzo chciałam, a przy karmieniu dziecka mlekiem modyfikowanym podawanie probiotyku jest wręcz wskazane;

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: