Kolka niemowlęca – przyczyny, objawy i skuteczność stosowanych preparatów.

Kolka u niemowlaka wywołuje zwykle dużo stresu i niepokoju u rodziców. Co ją powoduje? Czym właściwie jest kolka? Jakie leki lub zioła podawane dziecku są skuteczne?

Kolka – co to jest?

Kolka objawia się intensywnym, nieutulonym płaczem niemowlaka, który poza tym wydaje się być zdrowy i raczej ma zaspokojone swoje podstawowe potrzeby. Przyjęło się, że o kolce mówimy, kiedy dziecko płacze ponad trzy godziny dziennie, przez co najmniej trzy dni w tygodniu i trwa to przynajmniej trzy tygodnie – tzw. „reguła trzech”. Obecnie eksperci odchodzą od tej reguły, ponieważ sztywna granica trzech godzin nie pozwala odróżnić czy dziecko faktycznie cierpi na kolkę (IV kryteria rzymskie z 2016 r.). Poza tym, rodzice nie mierzą tego czasu z zegarkiem w ręku wiec podawany przez nich okres płaczu może się różnić od rzeczywistego.

Kolka dotyka średnio co piąte-szóste dziecko. Zaczyna się mniej więcej w okolicy trzeciego tygodnia życia dziecka, szczyt osiąga koło tygodnia szóstego i zanika zwykle pod koniec trzeciego miesiąca. Zdarza się, że utrzymuje się aż do szóstego miesiąca życia, ale wówczas napady płaczu są już mniej intensywne.

Kolka – przyczyny.

Dokładne przyczyny kolki nie są niestety znane. Może być ona wynikiem nałożenia się wielu czynników. Naukowcy uważają, że wpływ na pojawienie się kolki może mieć niedojrzałość układu pokarmowego, alergie lub nietolerancje pokarmowe, niedostateczny jeszcze rozwój flory bakteryjnej w jelitach, niepokój, przekarmianie lub niedokarmianie, nadmierna stymulacja, a także nagromadzenie się gazów. Jest to jednak tylko teoria. Nie wykazano, aby wpływ na pojawienie się kolki miała płeć dziecka, przedwczesny poród, ani sposób karmienia dziecka – piersią lub mlekiem modyfikowanym. Bardziej narażone na tą przypadłość są jednak dzieci urodzone po terminie, a także te, których matki paliły papierosy w trakcie ciąży.

kolka2

Kolka objawia się intensywnym, nieutulonym płaczem niemowlaka, który poza tym wydaje się być zdrowy i raczej ma zaspokojone swoje podstawowe potrzeby.

Będąc rodzicem, szczególnie przy pierwszym dziecku, nie zawsze jest dla nas oczywiste, czy dane objawy są jedynie wynikiem kolki. Jeśli mamy wątpliwości, zawsze dla własnego spokoju warto skontaktować się z lekarzem. Weźmie on pod uwagę także inne możliwe przyczyny.

Kolka – objawy.

Kolka to przede wszystkim intensywny płacz utrzymujący się kilka godzin dziennie. Zwykle pojawia się nagle, o podobnej porze dnia – najczęściej późnym popołudniem i kończy się równie nagle, jak się zaczęła. Płacz kolkowy jest głośniejszy i najczęściej ma wyższą tonację niż „zwykły” płacz. Dziecko może również zaciskać swoje dłonie w piąstki i przykurczać kolanka do brzuszka w trakcie napadu kolki. Innym objawem może być też wzdęty brzuszek. Choć nie wiadomo czy nadmiar gazów przyczynia się do kolki, w trakcie ciągłego płaczu dziecko może nałykać się sporej ilości powietrza. Nadmiar gazów powoduje, że brzuszek jest wzdęty i może dziecko boleć. Kiedy maluch się wypróżni, albo chociaż zalegające gazy się ulotnią, może poczuć ulgę i nieco się uspokoić.

Na szczęście, kolki nie są szkodliwe. Nie mają negatywnego wpływu na zdrowie dziecka. Przysparzają jednak dużo stresu i niepokoju rodzicom. Dlatego, w obliczu kolki, podstawą jest wsparcie rodziców i dodanie im otuchy.

Kolka – czy któreś leki są skuteczne?

Tak jak wspomniałam powyżej – najważniejsze przy kolce jest wsparcie rodziców dziecka. Powinni oni wiedzieć i być utwierdzani w tym, że przejmujący płacz ich pociech nie jest w żadne sposób wynikiem ich niewłaściwej opieki. Nie jest to też oznaka odrzucenia ich przez dziecko. Muszą być świadomi tego, że kolka minie w ciągu kilku tygodni i nie wyrządza dziecku żadnej krzywdy.

Nie ma leku na tą przypadłość. Niektórzy zalecają kropelki z simetikonem, np. Espumisan, Bobotic Forte lub Infacol. Simetikon powoduje pękanie pęcherzyków gazu. Jest on bezpieczny i nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Preparaty te są dość często polecane przy kolkach. Producent jednego z nich podaje nawet informację, że simetikon skraca czas trwania płaczu przy kolce o 50%. Analiza przeprowadzonych badań i ich wyników niestety nie potwierdza tych rewelacji. Efekt, co najwyżej, jest zbliżony do placebo.

Lekiem, który wykazywał skuteczność w napadach kolki była dicyklomina, która w Polsce nie jest dostępna. Mimo skuteczności, nie jest zalecana ze względu na rzadkie, ale poważne działania niepożądane, takie jak omdlenia, problemy z oddychaniem i drgawki.

Inhibitory pompy protonowej, np. omeprazol, powszechnie stosowany chociażby przy zgadze, również nie są zalecane przy kolce ze względu na brak efektywności.

Jedynym probiotykiem, który ma udokumentowaną skuteczność przy kolce są bakterie Lactobacillus reuteri DSM 17 938. Znajdują się one w preparacie BioGaia, który występuje w postaci tabletek do żucia i krople. U maluchów można stosować krople już od pierwszych dni życia. Udowodniono, że te probiotyczne bakterie powodują skrócenie czasu płaczu średnio o niecałą godzinę. Może wydawać się to niewiele, jednak dla przemęczonego rodzica, który kilka godzin dziennie zmaga się z kolką u swojej pociechy może być to znacząca różnica.

Wszelkie inne sposoby radzenia sobie z kolką, typu chiropraktyka (dziedzina kręgarstwa), ciasne zawijanie dziecka w rożek, akupunktura, masaż, lub zioła nie mają podstaw naukowych.

kolka

Kolka to nieprzyjemna przypadłość u maluchów, ale może jeszcze trudniejsza dla ich opiekunów. Niestety nie ma na nią lekarstwa. Trzeba starać się zapewnić dziecku jak największy komfort.

Modyfikacja diety.

Jeśli dziecko karmione jest mlekiem matki, można spróbować nieco zmodyfikować dietę i obserwować czy pojawi się jakaś różnica. Nie jest to jednak standardowe zalecenie i nie wszyscy naukowcy są co do niego zgodni. Niektórzy polecają wyeliminowanie z diety produktów mlecznych i innych alergenów, takich jak orzechy, pszenica, ryby i soja na okres przynajmniej dwóch tygodni. Jeśli taka zmiana przyniesie pożądany efekt, można kontynuować tą dietę w okresie kolek. Jeśli jednak nie będzie efektywna – należy wrócić do produktów z których się zrezygnowało. Takie zmiany w diecie najlepiej przeprowadzać pod okiem specjalisty aby zapewnić sobie i dziecku wszystkie potrzebne witaminy i minerały.

Jeśli karmiąca mama ma wątpliwości czy dobrze przystawia dziecko do piersi i czy ono efektywnie ssie, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy laktacyjnego. Mama dzięki temu upewni się czy we właściwy sposób karmi swojego malucha. Szczególnie jeśli ma poczucie winy i niepokoi się zachowaniem malucha, co może prowadzić do podjęcia decyzji o rezygnacji z karmienia piersią.

W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, lekarz może zaproponować zmianę mleka na hydrolizat białek mleka krowiego. Nie zaleca się takiej zmiany wprowadzać na własną rękę. Jeśli zmiana mleka skróci czas płaczu dziecka, po okresie ok. 3 miesięcy można wrócić do wcześniej stosowanej mieszanki.

Kolka to nieprzyjemna przypadłość u maluchów, ale może jeszcze trudniejsza dla ich opiekunów. Niestety nie ma na nią lekarstwa. Trzeba starać się zapewnić dziecku jak największy komfort. W ramionach mamy lub innego opiekuna czuje się bezpieczne i kochane. Rodzice muszą być świadomi, że napady kolki nie mają związku z ich opieką i pielęgnacją malucha. Nie są wynikiem ich błędów i na szczęście po kilku tygodniach same przejdą. Muszą oni zadbać też o swój spokój. W razie potrzeby dobrze jest poprosić o pomoc, aby samemu nieco odpocząć i nabrać sił do dalszego zajmowania się swoją pociechą. Kolki miną, a po dziecku nie zostanie nawet ślad tej paskudnej przypadłości.


Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/colic/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3411470/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4225660/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4050441/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/colic

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5385301/

 

 

 Kategorie:Bez kategorii, Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: