Syndrom dziecka potrząsanego.

Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, ze z pozoru niewinne potrząsanie dziecka, kiedy np. ciągle płacze i nie można go uspokoić, jest bardzo niebezpieczne i może nawet zagrażać jego życiu. Czym jest syndrom dziecka potrząsanego? Jakie są jego konsekwencje?

Syndrom dziecka potrząsanego – co to właściwie jest.

Syndrom dziecka potrząsanego (SBS – Shaken Baby Syndrome) to poważne uszkodzenie mózgu, spowodowane silnym, gwałtownym potrząsaniem dziecka. Jest to forma przemocy fizycznej wobec dzieci. Najczęściej pojawia się u dzieci poniżej 2. roku życia, ale może dotyczyć dzieci nawet do 5. roku.

Maluchy mają stosunkowo dosyć dużą i ciężką głowę, a jednocześnie słabe mięśnie szyi. Ich naczynia krwionośne są jeszcze bardzo delikatne. Podobnie mózg, który jest nie tylko delikatny, ale i miękki. Potrząśnięcie dziecka może powodować gwałtowne uderzenie mózgu o ściany czaszki, co z kolei może skutkować krwawieniem w mózgu lub jego obrzękiem, a w dalszej kolejności poważnym, nieodwracalnym uszkodzeniem jego struktur, a nawet śmiercią. Może też dojść do uszkodzeń w obrębie karku, kręgosłupa, złamań kości i żeber lub krwawienia do siatkówki oka.

Najczęściej do obrażeń związanych z tym syndromem dochodzi w wyniku narastającej frustracji i gniewu opiekuna dziecka. Jeśli dziecko nieprzerwanie płacze, a rodzic nie jest w stanie go uspokoić, może stracić nad sobą panowanie i potrząsnąć dzieckiem, nawet jeśli normalnie nie przyszłoby mu do głowy, że może być w ogóle zdolny do takiego zachowania. Kołysanie dziecka na kolanach, lub w kołysce nie prowadzi do takich zaburzeń. Jest też bardzo mało prawdopodobne, aby przypadkowe uderzenie dziecka np. o łóżeczko, albo upadek z kanapy mógł prowadzić do objawów związanych z SBS. Takie chwilowe wypadki mogą prędzej skutkować innymi obrażeniami w obrębie głowy, choć nawet jeśli wystąpią, zwykle są łagodne.

Czasem objawy mogą być widoczne dopiero po jakimś czasie, a nawet kilka lat po epizodach potrząsania.

Syndrom dziecka potrząsanego – objawy.

Objawy związane z tym syndromem to np. problemy z oddychaniem, senność, rozdrażnienie, brak apetytu, apatia, drgawki, wymioty, bladość skóry, śpiączka. Średnio jeden na cztery przypadki kończy się śmiercią dziecka. Symptomy SBS nie są specyficzne i często ciężko jest postawić właściwą diagnozę. Potrzeba czasem wielu szczegółowych badań, zebrania dokładnego wywiadu od opiekunów dziecka, a także samego doświadczenia lekarza, aby przy danych objawach wziął on pod uwagę zespół dziecka potrząsanego.

Czasem objawy mogą być widoczne dopiero po jakimś czasie, a nawet kilka lat po epizodach potrząsania. Mogą pojawić się problemy ze słuchem, częściowa lub całkowita ślepota, problemy z pamięcią i koncentracją, dziecko może mieć trudności z mówieniem, uczeniem się, mogą pojawić się różnorodne problemy w rozwoju, łącznie z jego opóźnieniem, upośledzenie umysłowe. Pierwsze objawy mogą być zauważalne dopiero kiedy dziecko idzie do przedszkola lub szkoły. Problematyczne zachowania lub trudności w nauce ciężko jednak powiązać już wtedy z potrząsaniem dziecka, które miało miejsce kilka lat wstecz.

Które dzieci są najbardziej narażone na syndrom dziecka potrząsanego?

Objawy syndromu dziecka potrząsanego częściej pojawiają się u dzieci, których rodzice nie są przygotowani na wejście w nową rolę, albo ich oczekiwania znacznie różniły się od rzeczywistości. Jeśli nie umieją oni radzić sobie ze stresem, nie mają pomocy lub dziecko wychowuje tylko jeden z rodziców, istnieje większe ryzyko, że w chwili dużego obciążenia i przemęczenia dojdzie do potrząsania dzieckiem, aby się uspokoiło. Takie przypadki częściej mają miejsce w rodzinach patologicznych, w których jest problem z alkoholem, narkotykami lub przemocą. Nie mniej jednak, jak wspomniałam powyżej, SBS może przydarzyć się również wśród osób, które zupełnie pod te wzorce nie pasują, jednak gdy przychodzi ogromne zmęczenie, stres i przygnębienie, mogą pojawić się te niebezpieczne zachowania.

Jak zapobiegać syndromowi dziecka potrząsanego?

Dobrą wiadomością jest taka, że zespołowi dziecka potrząsanego można w 100% zapobiegać. Przede wszystkim należy zwiększać świadomość w społeczeństwie, że taka przypadłość istnieje i wiąże się z dużym niebezpieczeństwem dla zdrowia i życia dziecka.

Rodzice i opiekunowie muszą umieć radzić sobie ze stresem. Warto być świadomym tego, jak zachowuje się niemowlak, aby oszczędzić sobie niepokoju, zdenerwowania lub niepotrzebnej frustracji. Jeśli nasze emocje biorą górę i widzimy, że sytuacja może wymknąć się spod naszej kontroli, nie wstydźmy się prosić o pomoc. Rodzicielstwo, szczególnie na początku i przy pierwszym dziecku może być czasem naprawdę przytłaczające. Przygnębienie, złość, utrata wiary we własne możliwości i zdolności jako rodzica są zupełnie normalne w tym okresie, ale na szczęście przejściowe.


Źródła:

https://www.ninds.nih.gov/Disorders/All-Disorders/Shaken-Baby-Syndrome-Information-Page

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/shaken-baby-syndrome/symptoms-causes/syc-20366619

https://www.healthline.com/health/shaken-baby-syndrome#prevention

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4629927/

https://medlineplus.gov/ency/article/007578.htm

https://www.medicinenet.com/shaken_baby_syndrome_abusive_head_trauma/article.htm#what_can_caregivers_or_parents_do_to_calm_a_crying_babyKategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: