Paracetamol i ibuprofen w leczeniu gorączki u dzieci.

Ibuprofen i paracetamol to najpopularniejsze substancje przeciwgorączkowe stosowane u dzieci. Która z nich jest bardziej bezpieczna i skuteczna? Czasem zaleca się stosować je naprzemiennie. Czy słusznie?

Gorączka u dziecka.

Gorączce u dzieci poświęciłam oddzielny post, więc pokrótce przypomnę tu tylko najważniejsze rzeczy.

O gorączce mówimy, kiedy temperatura ciała dziecka wynosi co najmniej 38oC. Najdokładniejszy wynik uzyskamy mierząc temperaturę w odbycie dziecka. Rzeczywistą temperaturę gorzej odzwierciedla pomiar dokonywany na czole, w uchu, czy pod pachą. Gorączka sama w sobie nie jest chorobą, lecz objawem. Dzięki podwyższeniu temperatury ciała, organizm stara się zwalczyć infekcję. Dlatego zaleca się, aby nie podawać od razu środków przeciwgorączkowych, kiedy tylko temperatura nieco wzrośnie. Istotnym czynnikiem jest tutaj samopoczucie dziecka. Jeśli widzimy, że dziecko ma apetyt, nie ma problemów ze spaniem, co jakiś czas chce się bawić, możemy wstrzymać się z podaniem leku, ale ciągle obserwować malucha. Inaczej jest, jeśli w przeszłości pojawiły się drgawki gorączkowe. Warto również pamiętać, że każdy organizm jest inny i jedno dziecko będzie czuło się dobrze mimo podniesionej temperatury, podczas gdy inne może czuć się bardzo niekomfortowo już przy lekkiej gorączce. Jeśli więc dziecko nie cierpi na żadne choroby przewlekłe i nie pojawiły się dotychczas drgawki gorączkowe, najważniejsze jest obserwowanie jego zachowania. Może wcale nie potrzebować podania leku przeciwgorączkowego i gorączka może sama ustąpić.

Paracetamol u dzieci: bezpieczeństwo, skuteczność i dawkowanie.

Paracetamol to substancja działająca przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest bardzo popularnym lekiem stosowanym u dzieci. O ile paracetamol stosowany jest w zalecanych dawkach – wydaje się lekiem dość bezpiecznym. Ciężkie działania niepożądane występują najczęściej po użyciu większej dawki – kiedy lek podawany jest częściej niż powinien lub w ilości większej niż zalecana. Czasem rodzice podają dziecku różne preparaty i nie są świadomi tego, że pod różnymi nazwami handlowymi kryje się ta sama substancja. W ten sposób bardzo łatwo można przedawkować paracetamol. Związek ten występuje w takich lekach jak Apap, Acenol, Codipar, Efferalgan, Panadol i Pedicetamol.

Mimo tego, że paracetamol jest tak powszechnie stosowany i na przestrzeni lat był obiektem bardzo wielu badań, wciąż nie znamy dokładnego sposobu jego działania. Podając dziecku paracetamol, kierujmy się jego wagą, a nie wiekiem. Typowe dawkowanie to 10-15 mg/kg masy dziecka, podane co 6-8 godzin. Należy pilnować, aby nie przekroczyć dziennej dawki 60mg/kg. Warto również pamiętać, że w razie wystąpienia gorączki u maluchów do 3-go miesiąca życia, konieczna jest wizyta u lekarza. U takich maleństw nie zaleca się podawania jakichkolwiek leków na własną rękę.

Działania niepożądane po zastosowaniu paracetamolu w dozwolonych dawkach są rzadkie. Mogą pojawić się łagodne dolegliwości z układu pokarmowego – nudności, wymioty, rzadko reakcje skórne (mogą być one ciężkie, choć zwykle pojawiają się po użyciu zbyt dużej dawki substancji). Ze względu na to, że paracetamol jest metabolizowany w wątrobie, częste jego podawanie lub stosowanie w nadmiernej ilości, może działać toksycznie na wątrobę i prowadzić do jej niewydolności.

ibuprofen i paracetamol-min

Ibuprofen czy paracetamol? Wiele danych wskazuje na większą skuteczność stosowania ibuprofenu w leczeniu bólu i gorączki u dziecka.

Ibuprofen u dzieci: bezpieczeństwo, skuteczność i dawkowanie.

Ibuprofen poza działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, wykazuje też właściwości przeciwzapalne. Obie substancje – paracetamol i ibuprofen – uchodzą za bezpieczne biorąc pod uwagę stosowanie ich u dzieci w razie gorączki, o ile oczywiście podawane są w zalecanych dawkach. Obie są również  zwykle dobrze tolerowane przez organizm dziecka. Nie ma między nimi większych różnic w występowaniu działań niepożądanych. Typowe dawkowanie ibuprofenu u dzieci to 10 mg/kg masy ciała, podawane co ok. 8 godzin. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej – 20-30mg/kg. Najczęstsze działania niepożądane, które mogą wystąpić po tej substancji, to reakcje ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, ale także bóle, zawroty głowy i skórne reakcje alergiczne.

Wiele danych wskazuje na większą skuteczność stosowania ibuprofenu w leczeniu bólu i gorączki u dziecka. Jest to ogólny wniosek. Oczywiście każdy organizm jest inny i jedno dziecko może lepiej tolerować paracetamol, a inne ibuprofen.

Ibuprofen znajduje się w takich preparatach jak Nurofen, Ibufen, Ibum, Ibuprom i MIG.

Paracetamol i ibuprofen – podawanie naprzemienne.

Leczenie gorączki u dzieci powinniśmy zaczynać od monoterapii, czyli podawania pojedynczego leku. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej substancji, nieco lepszym wyborem wydaje się ibuprofen. Dane dotyczące naprzemiennego podawania tych substancji przy gorączce nie są spójne. Nie ma mocnych dowodów na to, że stosowanie ibuprofenu na zmianę z paracetamolem daje lepsze efekty. Znana australijska organizacja, podająca wiarygodne, oparte na faktach informacje z zakresu medycyny – NPS Medicinewise, nie zaleca naprzemiennego ani jednoczesnego stosowania tych leków przy gorączce u dzieci. Dodatkowo podawanie obu substancji znacząco podnosi ryzyko podawania niewłaściwej dawki dziecku.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy ibuprofen i paracetamol podawane są w celu leczenia bólu u dziecka. Tutaj mogą pojawić się korzyści ze stosowania naprzemiennie tych substancji.

Zarówno paracetamol jak i ibuprofen są dość bezpiecznymi lekami dla dzieci, o ile stosowane są krótkotrwale i we wskazanych dawkach. Pod względem skuteczności działania, nieco lepiej wypada ibuprofen. Nie ma naukowych podstaw do zalecania podawania naprzemiennie obu tych substancji w leczeniu gorączki u dzieci. Ze względu na zwiększoną możliwość przedawkowania tych leków i brak dowodów na lepszy efekt, zaleca się stosowanie pojedynczego leku.


Źródła:

https://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/treating-high-temperature-children/#medicines-and-fever

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5306275/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3374685/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19454182

https://www.nps.org.au/medical-info/consumer-info/treating-my-child-s-pain-or-fever-paracetamol-or-ibuprofen?c=alternating-between-paracetamol-and-ibuprofen-06a08d16

 Kategorie:Zdrowie dziecka

Tagi: , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: