Drgawki gorączkowe u dzieci – przyczyny, objawy i postępowanie.

Drgawki gorączkowe mogą pojawić się kiedy dziecko gorączkuje. Pierwszy taki epizod jest zwykle bardzo stresujący, a wręcz przerażający dla rodziców, szczególnie jeśli nie są oni świadomi możliwości pojawienia się drgawek gorączkowych. Co robić w przypadku ich wystąpienia? Czy są groźne dla dziecka?

Drgawki gorączkowe – przyczyny.

Drgawki gorączkowe u dziecka zwykle pojawiają się między 6. miesiącem a 5. rokiem życia. Najczęściej jednak występują w 2. roku. Gorączka u takich maluchów może towarzyszyć przeziębieniu, grypie i innym infekcjom. U średnio 2-5% dzieci, kiedy temperatura ciała przekracza 38oC, dochodzi do pojawienia się napadu drgawkowego. Rzadziej jest tak, że występują drgawki bez gorączki, a ta rozwija się dopiero w ciągu kilku następnych godzin.

Mniej więcej u 40% dzieci, które doświadczyły drgawek gorączkowych, pojawią się one ponownie. Bardziej narażone są na nie maluchy, u których w rodzinie były już takie przypadki.

Drgawki gorączkowe – objawy.

Najczęściej drgawki gorączkowe u dzieci trwają krócej niż 5 minut. Choć czas ten nie wydaje się być długi, dla rodziców widok dziecka w takim stanie może być wstrząsający. W czasie drgawek gorączkowych nie występują wyrzuty kończyn, tak jak przy typowym napadzie drgawkowym. Ciało dziecka sztywnieje, jego nogi i ręce mogą się naprężać. Dziecko jest nieprzytomne. Może również pojawić się ślinotok i wymioty. Czasami jedynym objawem drgawek gorączkowych jest utrata przytomności u dziecka. Po napadzie drgawkowym, dziecko może być zmęczone i senne, choć nie jest to reguła.

dziecko w lozku2

Mniej więcej u 40% dzieci, które doświadczyły drgawek gorączkowych, pojawią się one ponownie.

Drgawki gorączkowe proste i złożone.

Drgawki gorączkowe proste trwają kilka minut (zwykle krócej niż 2-3), nie powtarzają się w trakcie kolejnych 24 godzin, a objawy dotyczą całego ciała. Jest to łagodniejsza forma tej przypadłości. Nie wymaga przeprowadzania dokładnych badań.

Inaczej jest w przypadku drgawek gorączkowych złożonych. Tutaj objawy utrzymują się dłużej niż 15 minut, powtarzają się w przeciągu 24 godzin, i mogą dotyczyć tylko jednego obszaru ciała. Spełnienie co najmniej jednej z tych cech, świadczy o złożonej formie drgawek gorączkowych. Ta postać niestety zwiększa ryzyko rozwoju padaczki w późniejszym okresie życia. W przypadku drgawek gorączkowych prostych, odsetek dzieci u których pojawi się padaczka jest tylko niewiele większy w stosunku do ogólnej populacji.

Drgawki gorączkowe – postępowanie.

Choć to niełatwe, rodzice lub opiekunowie dziecka w przypadku pojawienia się drgawek gorączkowych powinni starać się zachować spokój i nie panikować. Dziecka w takim stanie nie można zostawiać samego ani na chwilę. Trzeba też usunąć wszystkie przedmioty, które znajdują się w jego zasięgu i przenieść je na miękkie podłoże aby np. nie uderzało się o szczeble łóżeczka, lub nie spadło z kanapy. Najlepiej jest ułożyć dziecko na boku i zapewnić mu przestrzeń – nie potrząsać. Absolutnie nie można wtedy podawać dziecku niczego do picia czy jedzenia. Warto byłoby również wiedzieć kiedy zaczął się napad drgawkowy i jak długo trwa. Jeśli nie jest to pierwszy napad, rodzice mogą mieć czopki przepisane przez lekarza na wypadek takiej sytuacji. Można je podać kiedy rozpoczynają się drgawki.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli drgawki gorączkowe pojawiły się pierwszy raz w życiu, należy zgłosić się do lekarza, aby je zbadał i w razie konieczności zlecił dalsze badania. Czasem potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Szczególnie, gdy:

 • drgawki trwają dłużej niż 5 minut lub krócej ale stan dziecka się pogarsza;
 • dziecko ma problemy z oddychaniem;
 • wymiotuje, jest ospałe, apatyczne.

Nie ma dowodów na to, aby krótko trwające drgawki gorączkowe prowadziły do uszkodzenia mózgu. Rozwój intelektualny dzieci dotkniętych tą przypadłością nie różni się od rozwoju dzieci, które nigdy drgawek nie doświadczyły. Uszkodzenie pewnych struktur mózgu jest jednak możliwe u dzieci, u których drgawki trwają dłużej niż 30 minut. Są one też znacznie bardziej narażone na rozwój padaczki w ciągu życia.

W większości przypadków, drgawki gorączkowe nie są szkodliwe dla dziecka i nie powodują żadnych długotrwałych konsekwencji. Warto jednak wiedzieć, że taka przypadłość istnieje, aby w razie jej wystąpienia umieć właściwie zareagować.


Źródła:

https://www.ninds.nih.gov/Disorders/Patient-Caregiver-Education/Fact-Sheets/Febrile-Seizures-Fact-Sheet

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907951/

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/ConditionsAndTreatments/fever-febrile-convulsions

https://www.nidirect.gov.uk/conditions/febrile-seizuresKategorie:Bez kategorii

Tagi: , , , , , , , ,

2 replies

 1. Mój synek który ma 2,5 latek dostał drgawek gorączkowych może i trwało to parę minut ale dla mnie to wieczność i chociaż minęło już 3 mc to jak se przypomnę to jakby wczoraj się wydarzyło i nie wyobrażam se jakby taka sytuacja się miała powtórzyć to jest nie do opisania i na pewno ja jako matka nie będę umiała zachować zimnej krwi.Tez nie miałam pojęcia że istnieje takie coś jak drgawki gorączkowe jak tego na własnej skórze nie przeżyłam . Warto przeczytać i wiedzieć 😥

  Polubione przez 1 osoba

  • Nawet nie chcę myśleć co musiałaś przeżywać bo to z pewnością szok, bez znaczenia czy wie się z czym ma się do czynienia czy też nie i sama sobie tego nie wyobrażam myśląc o moim Malcu. Mimo wszytko dobrze wiedzieć, że takie coś może mieć miejsce. Trzymaj się i dużo zdrowia dla Twojego synka!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: