Przewlekłe zapalenie zatok – leczenie.

Zapalenie zatok utrzymujące się powyżej 12 tygodni jest zwykle dosyć uciążliwe i obniża jakość życia. Jeśli zauważymy u siebie symptomy tej choroby, opisane w poście Przewlekłe zapalenie zatok – objawy, powinniśmy udać się do lekarza. Leczenie preparatami dostępnymi bez recepty, które mają na celu złagodzenie przykrych dolegliwości, nie będzie zwykle wystarczające. Zgodnie bowiem z aktualnymi danymi, leki obkurczające błonę śluzową nosa, rozrzedzające wydzielinę, probiotyki, preparaty ziołowe czy leki przeciwhistaminowe, nie są istotne w terapii przewlekłego zapalenia zatok.

Jak leczyć przewlekłe zapalenie zatok?

  • Sterydy donosowe – działają silnie miejscowo przeciwzapalnie. Wiele osób ma obiekcje co do tej grupy leków, jednak warto wiedzieć, że stosując się do wskazań lekarskich i pamiętając o prawidłowej technice podawania tych preparatów, wchłoną się do krążenia ogólnego w bardzo nieznacznym stopniu. W konsekwencji, działania niepożądane, które mogą wystąpić przy stosowaniu tak naprawdę każdego leku, są rzadkie i ograniczają się najczęściej do miejsca ich podania. Może zatem wystąpić suchość, pieczenie, podrażnienie śluzówki nosa lub krwawienie z nosa. Więcej o bezpieczeństwie stosowania sterydów donosowych możesz dowiedzieć się z tego postu. Stosunek korzyści wynikających ze stosowania tych leków do możliwego ryzyka z nimi związanego przemawia zdecydowanie za ich użyciem. O ile donosowe zastosowanie sterydów jest zwykle efektywne i dobrze tolerowane przez pacjenta, o tyle nie jest obecnie zalecane ich podanie ogólnoustrojowe (np. doustne). Ich skuteczność w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok jest niejasna, a biorąc pod uwagę liczne działania niepożądane, które mogą powodować działając na cały organizm, ryzyko wydaje się być zbyt wysokie w stosunku do możliwych korzyści.
  • Płukanie nosa i zatok – dostępne dane wskazują na skuteczność płukania jam nosa i zatok za pomocą roztworu soli fizjologicznej lub roztworu z ksylitolem. Zaleca się wykonywać takie płukanie niezależnie od stopnia nasilenia objawów.
  • Antybiotyki – w przypadku nasilonych objawów lub braku oczekiwanych efektów po zastosowaniu sterydu donosowego, lekarz może rozważyć wprowadzenie antybiotykoterapii. Antybiotyk może być zlecony w przypadku zaostrzeń i wówczas zwykle czas jego stosowania nie przekracza 4 tygodni, lub może zostać przepisany na dłuższy czas, nawet powyżej 12 tygodni. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy u pacjenta nie stwierdzi się podwyższonego poziomu immunoglobulin E (IgE).
nos sterydy

W przypadku stosowania sterydów donosowych, końcówkę aplikatora należy umieścić w przedniej części nosa, dozownik kierując w stronę bocznej ściany, nie zaś przegrody nosowej.

Tak jak wspomniałam na wstępie, inne leki nie okazały się efektywne i użyteczne w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok. Jeśli pacjent, mimo stosowania zaleconych przez lekarza preparatów, nie uzyskuje poprawy, może zostać rozważone leczenie operacyjne.

Powyższe informacje odnoszą się do przewlekłego zapalenia zatok u dorosłych bez obecności polipów. Nieco inaczej przedstawia się leczenie tej przypadłości, jeśli jednocześnie u chorego zostaną wykryte polipy nosa. Wówczas, większe znaczenie ma dołączenie do terapii sterydów doustnych. Niewielki efekt natomiast przynosi zastosowanie antybiotyku. W celu złagodzenia dolegliwości również zaleca się płukanie nosa i zatok solą fizjologiczną.

Przewlekłe zapalenie zatok jest obecnie dość powszechnie występującym schorzeniem. Uciążliwe, utrzymujące się wiele tygodni dolegliwości mogą w mniejszym lub większym stopniu wpływać niekorzystnie na jakość naszego życia i zaburzać codzienną aktywność. Nie musimy jednak pozostawać wobec nich bierni. Biorąc pod uwagę nasilenie symptomów, lekarz zaleci odpowiednie leczenie. Czasem może ono trwać dłuższy czas. Im wcześniej jednak zgłosimy się do lekarza, tym szybciej możemy uporać się z tą chorobą i zapobiec wystąpieniu możliwych komplikacji.


Źródła:

European Position Paper on Rhinosinusitis and Nasal Polyps 2012 – EPOS2012Kategorie:Choroby zatok

Tagi: , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: