Omega-3 a serce. Czy warto je suplementować?

Kwasy omega-3 są powszechnie stosowane, aby chronić przed chorobami serca i innymi schorzeniami ze strony układu krążenia, w tym również udaru. Czy jednak ma to swoje naukowe uzasadnienie? Czy suplementy z kwasami omega-3 naprawdę nam pomagają? Odpowiedź może okazać się zaskakująca!

Omega-3 nie tylko w suplementach.

Kwasy omega-3 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, z których najbardziej znany jest DHA – kwas dokozaheksaenowy. Nieco mniej popularne są: EPA – kwas eikozapentaenowy i ALA – kwas alfa-liponowy. Organizm nie potrafi ich sam syntetyzować, dlatego zaleca się przyjmować je z pożywieniem albo w postaci suplementów diety. W małej ilości są potrzebne dla zachowania dobrego stanu zdrowia. Przypisuje się im jednak coraz więcej funkcji: wspieranie rozwoju mózgu, funkcjonowania serca, zapobieganie depresji, zespołowi suchego oka, chorobom układu nerwowego i wielu innym.

Kwasy DHA i EPA znajdziemy w tłustych rybach, np. łososiu, śledziu, szprotkach czy makreli. Innym źródłem jest olej rybi, również w postaci tranu. Źródłem kwasu ALA są przede wszystkim orzechy i nasiona – w szczególności orzechy włoskie i rzepak. W aptekach mnożą się wręcz kolejne preparaty z kwasami omega. Kupuje je coraz większa ilość osób, myśląc, że dzięki nim poprawią swój stan zdrowia i zapobiegną wielu chorobom.

omega

Przyjmowanie suplementów diety zawierających kwasy omega-3 staje się coraz popularniejsze.

Czy kwasy omega-3 chronią nasze serce?

Niestety najnowsze dane temu zaprzeczają. Zwiększone spożywanie kwasów omega-3 nie daje żadnego, lub daje niewielki korzystny wpływ na zdrowie. Przyjmowanie suplementów nie zmniejsza lub nieznacznie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, udaru, a także zgonu, będącego wynikiem zaburzeń układu krwionośnego. Co więcej, w poddanych analizie badaniom wykazano, że ryzyko śmierci z jakiegokolwiek powodu u osób zażywających dodatkowo kwasy omega-3 było niewiele mniejsze w stosunku do osób, które tych substancji nie suplementowały – różnica to 0,2%.

Kwasy DHA i EPA prawdopodobnie zmniejszają poziom triglicerydów i frakcji cholesterolu HDL. O ile obniżenie stężenia triglicerydów jest raczej korzystne dla zdrowia, o tyle spadek stężenia HDL, powszechnie znanego jako „dobry cholesterol” nie jest pożądane.

Kwas ALA również nie zmniejsza lub zmniejsza nieznacznie ryzyko śmierci z powodu chorób krążenia. Jednak jego zwiększone spożycie prawdopodobnie obniża ryzyko pojawienia się zaburzeń rytmu serca – 2,6% w stosunku do 3,3% u osób, niesuplementujących kwasu alfa-liponowego.

Mimo zapewnień producentów suplementów z kwasami omega-3, nie pomogą one w redukcji masy ciała ani w walce z otyłością.

omega 2

Suplementacja kwasów omega-3 wbrew powszechnemu przekonaniu, nie chroni przed chorobami serca.

Omega-3 – potężny rynek suplementów.

W roku 2016, rynek suplementów diety zawierających kwasy omega-3 był wyceniany na całym świecie na wartość ok. 33 miliardów dolarów. Natomiast rynek ogółu suplementów – na 133 miliardy dolarów. Widać więc, jak bardzo popularne i chętnie kupowane są te preparaty.

Choroby układu krążenia są najczęstszymi przyczynami zgonu na świecie. Nie dziwi więc z jednej strony fakt, że tak wiele osób stara się możliwymi sposobami oddalić taką możliwość. Warto jednak wiedzieć, że zwiększone przyjmowanie kwasów omega-3 nie chroni nas przed chorobami serca, ani udarem. Nie ma więc naukowych podstaw do ich dodatkowej suplementacji. Za pomocą jednak zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej, ograniczenia ilości alkoholu i zaprzestania palenia tytoniu, możemy znacznie efektywniej wspomóc pracę serca i rzeczywiście poprawić stan zdrowia. Jest to sposób nie tylko skuteczniejszy, ale również bardziej ekonomiczny.


Źródła:Kategorie:Leki i suplementy

Tagi: , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: