Czerwone oczy – przyczyny i leczenie.

Nie każdy przypadek zaczerwienionych oczu oznacza infekcję. Nie każdy jest łagodny i ustąpi bez pomocy lekarza. O czym może świadczyć zaczerwienione oko? Jak leczyć tą przypadłość? Co powinno budzić nasz niepokój?

Czerwone oczy – przyczyny.

Zaczerwienione oko w większości przypadków jest łagodną dolegliwością, która sama przechodzi. Czasem jednak może mieć poważniejszą przyczynę i wymagać wizyty u okulisty.

O czerwonym oku mówimy, kiedy dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych przez co stają się one bardziej widoczne, lub do krwawienia podspojówkowego. Najczęściej pojawia się w wyniku zapalenia spojówek. Dochodzi do niego wskutek infekcji bakteryjnej, wirusowej, choroby alergicznej lub chociażby zespołu suchego oka. Częstą przyczyną jest też podrażnienie, spowodowane czynnikami zewnętrznymi – dymem, kurzem, ciągłym strumieniem powietrza (np. klimatyzacja), kosmetykami, zbyt długim noszeniem soczewek lub promieniowaniem UV.

Inną możliwą przyczyną jest zapalenie rogówki, które jednak jest znacznie bardziej bolesne i chorzy często sami mają świadomość, że konieczna jest wizyta u lekarza. Zaczerwienione oko może być również wynikiem stanu zapalnego dotyczącego innych struktur oka – twardówki lub naczyniówki. Kiedy do oka dostaje się ciało obce także często pojawia się zaczerwienienie. Jak widać, jest mnóstwo potencjalnych przyczyn, które objawiają się tzw. „czerwonym okiem”. Tylko więc na podstawie przekrwionej, nabiegłej krwią spojówki nie powinniśmy wyciągać wniosków odnośnie konkretnej choroby.

czerwone oko

Najczęściej zaczerwienienie oczu jest łagodne i samo ustępuje po kilku dniach.

 

Czerwone oczy – kiedy zgłosić się do lekarza?

Przede wszystkim, jeśli odczuwamy silny ból, światłowstręt, pojawiają się zaburzenia widzenia i tzw. „halo”, czyli pierścienie wokół źródeł światła. Ból może dotyczyć nie tylko samego oka, ale również może być to ból głowy. Twarda gałka oczna, szczególnie jeśli jednocześnie pojawiły się wymioty i nudności też wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem, ponieważ może być oznaką ostrego ataku jaskry, który grozi utratą wzroku. Jeżeli poza czerwonym okiem, odczuwamy też któryś z wymienionych objawów, powinniśmy niezwłocznie udać się do okulisty. Nie leczmy takich dolegliwości samemu, ponieważ w niektórych przypadkach niewłaściwe leczenie lub jego brak może naprawdę grozić poważnymi, często nieodwracalnymi konsekwencjami dla naszych oczu.

Domowe sposoby na zaczerwienione oko.

Większość przypadków zaczerwienionego oka jest na szczęście niegroźna i mija sama w ciągu kilku dni – tygodni. Dzieje się tak np. w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego w oku, do którego mogło dojść w czasie nasilonego wysiłku, kaszlu czy delikatnego zranienia oka. Jeśli mamy czerwone oczy od komputera i długiego wpatrywania się w ekran, przerwa od niego również dobrze nam zrobi. Poza tym, pamiętajmy że korzystając z komputerów, rzadziej mrugamy powiekami i nie nawilżamy oczu w wystarczającym stopniu. To może powodować nie tylko problemy z suchym okiem, ale również właśnie zaczerwienienie oczu. Czerwone oko od soczewek wymaga przerwy od nich do czasu ustąpienia dolegliwości. Tutaj bardzo ważna jest również odpowiednia higiena soczewek kontaktowych. Unikajmy zanieczyszczeń, które mogą powodować takie problemy z oczami. W szczególności nie narażajmy się niepotrzebnie na dym papierosowy, który podrażnia wrażliwe struktury oczu.

Jeśli cierpimy na zespół suchego oka i to on odpowiada za zaczerwienienie, o którym pisałam w tym poście, możemy kupić w aptece odpowiednie krople lub maści nawilżające. Więcej o tych preparatach przeczytacie w poście Leczenie syndromu suchego oka.

W pozostałych przypadkach, jeśli poza zaczerwionymi oczami nic się nie dzieje, objawy ustąpią same.

A co z popularnymi kroplami Starazolin czy Visine Classic?

Podczas pracy w aptece, niejednokrotnie spotkałam osoby, które jak się okazywało w trakcie rozmowy, stosowały krople na zaczerwienione oczy kilka tygodni, a nawet ciągle. Niestety takie postępowanie bardziej szkodzi niż pomaga!

Krople Starazolin czy Visine Classic zawierają substancję obkurczającą naczynia krwionośne i w ten sposób zmniejszają przekrwienie i obrzęk spojówki. Czytając ulotki tych preparatów znajdziemy informację, aby nie stosować ich dłużej niż 2 (Starazolin) lub 5 dni (Visine Classic). Producenci zalecają różne ograniczenia czasowe, choć stężenie substancji w obu kroplach jest takie samo. Długotrwałe używanie takich preparatów może niestety nasilać dolegliwości, powodować wtórne przekrwienie, pieczenie, a nawet prowadzić do zmian zanikowych, w wyniku niedotlenienia błony śluzowej oka. Poza tym, krople te zawierają konserwanty, które przy takim dłuższym stosowaniu dodatkowo mogą podrażnić i uszkodzić narząd wzroku. Zbyt częste lub zbyt długie stosowanie kropli na zaczerwienione oczy Starazolin lub Visine Classic nie tylko nie zmniejszy zaczerwienia, ale może również poważnie zaszkodzić naszym oczom.

czerwone ocze

Nie stosuj długotrwale kropli obkurczających naczynia krwionośne!

Jeśli naprawdę potrzebujemy takich kropli, używajmy ich rozsądnie i tylko przez krótki okres czasu.

Wystrzegajmy się również stosowania kropli, które zostały nam przepisane podczas jakiejś wcześniejszej wizyty u okulisty. Po pierwsze, takie krople najczęściej mają krótki okres ważności – zwykle 4 tygodnie do 3 miesięcy, a ponadto nie znając przyczyny naszych dolegliwości, możemy przypadkiem użyć kropli, zawierających substancje, które są niepożądane w tym konkretnym przypadku. Przykładem może być użycie kropli ze sterydem, który działa silnie przeciwzapalnie. W niektórych chorobach oczu bardzo się przydaje, jednak poprzez hamowanie odpowiedzi immunologicznej może zaostrzać np. infekcję wirusową w oku.

Zwracajmy więc szczególną uwagę na to, aby na własną rękę nie podawać do oczu przypadkowych preparatów. Jeśli nie odczuwamy innych objawów, a nasze oko jest tylko lekko zaczerwienione, zwykle nie potrzeba specjalnego leczenia i po kilku dniach przekrwienie minie. Jeśli jednak tak się nie stanie, lub pojawi się silny ból, pogorszona ostrość widzenia, nadwrażliwość na światło lub inne dolegliwości, koniecznie udajmy się do okulisty.Źródła:Kategorie:Zdrowe oczy

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: