Witamina K. Czy podawać ją dziecku?

Witaminę D3 należy podawać dziecku już od urodzenia. Często widzimy ją w jednym preparacie z witaminą K. Czy takie połączenie jest dla dziecka odpowiednie? Jakie funkcje pełni witamina K i dlaczego jest potrzebna dzieciom?

Witamina K – funkcje.

W kontekście dzieci, mówimy o witaminie K1, znanej również jako filochinon. Istnieje również witamina K2, która ma dodatkowo różne formy i najczęściej kojarzymy ją z preparatami wzmacniającymi kości, przeznaczonymi dla osób dorosłych. Witaminę K1 znajdziemy przede wszystkim w zielono liściastych warzywach, olejach warzywnych i niektórych owocach. W większej ilości występuje w szpinaku, brukselkach, kapuście, sałacie i brokułach. Tą witaminą zajmiemy się w dalszej części tekstu.

Podstawową funkcją witaminy K jest udział w procesie krzepnięcia krwi. Jej niedobór może prowadzić do krwawień u niemowlaka w pierwszych dniach, tygodniach lub miesiącach od urodzenia. Witamina K nie przenika łatwo przez łożysko, dlatego noworodki rodzą się z jej niskim stężeniem. Stwarza to poważne ryzyko pojawienia się krwawienia wynikającego z niedoboru witaminy K.

wit k

Krwawienie z niedoboru witaminy K.

Może się ono pojawić jako:

  • postać wczesna, jeśli jej początek występuje w ciągu pierwszych 24 godzin od narodzin;
  • postać klasyczna, jeśli krwawienie rozpoczyna się w 2-7. dobie życia;
  • postać późna, jeśli krwawienie pojawia się po 1. tygodniu życia, aż do ukończenia 6. miesiąca.

Krwawienie u dziecka może być wewnętrzne lub zewnętrzne. Najczęściej jest to krwawienie z jelit lub do mózgu, które może prowadzić do jego uszkodzenia, a nawet do śmierci. Mniej więcej połowa krwawień z niedobory witaminy K dotyczy mózgu.

Poziom witaminy K u dzieci karmionych mlekiem matki jest niższy w stosunku do dzieci, karmionych mlekiem modyfikowanym. Jej stężenie w pokarmie kobiecym jest niewielkie i dopiero wprowadzenie pokarmów stałych pokrywa w wystarczającym stopniu zapotrzebowanie malucha. Dodatkowo u dzieci karmionych naturalnie, przeważają w jelitach bakterie, które nie produkują witaminy K1. Mleko modyfikowane jest natomiast wzbogacone w tą witaminę, dzięki czemu maluchy nim karmione mają większą zawartość witaminy K1 w organizmie.

Witamina K dla noworodka.

Aby zapobiegać krwawieniu wynikającemu z niedoboru witaminy K, zaleca się jej profilaktyczne podanie każdemu nowo narodzonemu dziecku. Preferowaną drogą podania jest droga domięśniowa. Zastrzyk domięśniowy, który wykonywany jest krótko po porodzie w dawce 1 mg, daje pewność uzyskania u dziecka określonego stężenia witaminy K1. Jeśli rodzice nie wyrażają zgody na taką formę, lub z innych przyczyn nie jest ona możliwa, zaleca się podanie doustne. Wówczas noworodek otrzymuje większą dawkę witaminy K1 – 2 mg –  w trzech seriach: po urodzeniu, w 4-6 dniu i w 4-6 tygodniu życia. Inny schemat dawkowania doustnego zakłada podanie 2 mg witaminy K1 po porodzie, a przez kolejne 3 miesiące dodatkowe podawanie dziecku 1 mg co tydzień.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli dziecku się uleje lub zwymiotuje w ciągu godziny od podania leku, trzeba powtórzyć to podanie. W pewnych przypadkach, nie można podać maluchowi witaminy K1 doustnie – u wcześniaków, u dzieci z zaburzeniami wchłaniania jelitowego, cholestazą, a także u tych, których matki przyjmowały leki mogące wchodzić w interakcje z witaminą K.

wit k

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, nie ma potrzeby podawania dziecku dodatkowo witaminy K.

Wcześniakom zaleca się wyłącznie podanie domięśniowe w dawce odpowiedniej do ich masy ciała. Takie są aktualne zalecenia w naszym kraju, które rekomenduje Polskie Towarzystwo Neonatologiczne.

Zgodnie z obecnym stanem wiedzy, podanie zdrowemu dziecku witaminy K po porodzie w formie zastrzyku jest wystarczające aby zapobiegać chorobie krwotocznej i nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji tego składnika w późniejszym okresie. Dlatego jedyną witaminę, którą powinni podawać rodzice zdrowych maluchów, jest witamina D.


Źródła:

 

 Kategorie:Witaminy, minerały i zioła

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: