Izotretynoina – 7 najważniejszych faktów.

Izotek, Curacne czy Aknenormin to nazwy dobrze znane pacjentom ze znacznym trądzikiem. Izotretynoina wchodząca w skład tych leków uchodzi za skuteczną substancję, dającą oczekiwany efekt. Nie jest jednak pozbawiona wad. Oto najważniejsze fakty z nią związane.

1. Izotretynoina jest stosowana przy umiarkowanej i ciężkiej postaci trądziku.

Izotretynoina  przepisywana jest głównie u osób, u których trądzik ma umiarkowany lub ciężki przebieg. Zalecana jest również wtedy, gdy inne leki nie przyniosły oczekiwanych rezultatów lub zmiany trądzikowe nawracały po takim leczeniu. Polskie Towarzystwo Dermatologiczne rekomenduje stosowanie izotretynoiny także u osób, u których trądzik nie jest tak bardzo nasilony, ale odbija się mocno na ich zdrowiu psychicznym. Innym wskazaniem jest też trądzik z intensywnym łojotokiem.

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy, trądzik zwyczajny wiąże się przede wszystkim z nadmierną produkcją łoju, stanem zapalnym, zaburzeniem rogowacenia ujść włosowo-łojowych i obecnością bakterii Propionibacterium acnes w gruczołach łojowych. Izotretynoina, która jest pochodną witaminy A, działa na te wszystkie czynniki:

  • zmniejsza wydzielanie łoju – o 80-90% po kilku tygodniach stosowania
  • działa przeciwzapalnie
  • zmniejsza rogowacenie w ujściach mieszków włosowo-łojowych
  • hamuje namnażanie bakterii P. acnes – nie działa bezpośrednio na te bakterie, jednak zmieniając środowisko w jakim przebywają, ogranicza ich rozwój

2. Izotretynoina – efekty widoczne są zwykle po kilku tygodniach.

To, kiedy pojawią się pierwsze efekty stosowania izotretynoiny zależy przede wszystkim od nasilenia zmian i reakcji organizmu na lek, dlatego u każdej osoby ten czas może być nieco inny. Chorzy zauważają pierwsze zmiany często już po kilkunastu dniach stosowania leku.

Typowo początkowa dawka izotretynoiny wynosi 0,5 mg/kg masy ciała/dobę. Później może być zwiększona w zależności od rezultatów leczenia i pojawiających się działań niepożądanych. Celem jest ogólne podanie dawki 120-150 mg/kg masy ciała. Dlatego stosowanie mniejszych dawek wiąże się często z dłuższym czasem leczenia. Przekroczenie dawki łącznej 150 mg/kg nie niesie ze sobą już żadnych dodatkowych korzyści. Taka dawka izotretynoiny daje największą szansę na uzyskanie oczekiwanych długotrwałych efektów i jednocześnie mniejsze ryzyko nawrotów trądziku.

O tym jak długo trwa terapia izotretynoiną, obok uzyskania wymienionej wyżej dawki leku, decydują też uzyskiwane efekty. Celem jest uzyskanie poprawy w co najmniej 90%. Po osiągnięciu takich rezultatów, lekarz może zalecić jeszcze kilka tygodni kuracji.

izotrtynoina

Izotretynoina przynosi oczekiwane efekty u większości chorych.

Ryzyko nawrotów u pacjentów stosujących się do zaleceń lekarza wynosi ok. 33-41%. U większości trądzik na stałe ustępuje. U tych osób, u których nie uzyskano wystarczającej poprawy, można powtórzyć kurację po 6 miesiącach. Nawroty, jeśli się pojawiają, nie mają na szczęście już takiego nasilenia jak wcześniej. Najczęściej występują w okresie do 2 lat po zakończeniu terapii. Po kolejnym cyklu przyjmowania izotretynoiny, odsetek osób, które wyleczyły się z trądziku, sięga 90%. Przy tej substancji nie ma ryzyka pojawienia się oporności, dlatego powtórne przeprowadzenie takiej kuracji daje nadzieje osobom, które nie uzyskały oczekiwanych efektów za pierwszym razem.

 

3. Leczenie izotretynoiną może początkowo powodować nasilenie zmian trądzikowych.

U mniej więcej 5-6% pacjentów stosujących izotretynoinę, początkowo dochodzi do zaostrzenia objawów trądziku. Zwykle ma to miejsce w pierwszym lub drugim miesiącu kuracji i trwa ok. 2 tygodni. W rzadkich przypadkach zaostrzenie jest bardzo nasilone i trwa nawet kilka miesięcy. Zaostrzenie jest spowodowane nagłym rozpadem bakterii, które uwalniają liczne substancje nasilające zmiany trądzikowe. Nie zaleca się pochopnego rezygnowania z izotretynoiny w takich przypadkach. Oczywiście zależy to od stopnia nasilenia objawów, czasem trzeba zmniejszyć dawkę lub sięgnąć w takich przypadkach po antybiotyk. Tą decyzję powinien jednak podjąć lekarz. Nie rezygnujmy na własną rękę z leczenia bez wcześniejszej konsultacji.

Izotretynoina jest substancją o silnym działaniu. Podczas terapii nie zaleca się stosowania dodatkowych preparatów miejscowych. Czasem pacjenci chcą przyspieszyć leczenie, szybciej zobaczyć efekty lub oczekują, że dołożenie innego leku spotęguje rezultat. Takie działanie jednak nie da lepszych efektów, a jedynie może nasilić działania niepożądane.

4. Leki z izotretynoiną najlepiej jest przyjmować razem z posiłkiem.

Wchłanianie izotretynoiny w obecności pokarmu jest nawet dwukrotnie większe w porównaniu z przyjmowaniem tego leku na czczo. Szczególny wpływ ma obecność tłuszczu. Dobrze jest wiec przyjmować tą substancję o stałych porach dnia, razem z pokarmem lub bezpośrednio po jedzeniu.

5. Izotretynoina nie powinna być stosowana przez kobiety starające się o dziecko, będące w ciąży, ani karmiące piersią.

Izotretynoina działa teratogennie, czyli toksycznie na rozwijający się płód. Może spowodować poronienie lub wady rozwojowe. Dziecko może też urodzić się przedwcześnie. Wady do których może dojść w wyniku stosowania przez matkę izotretynoiny są bardzo poważne – wodogłowie, ubytki przegród serca, wady oczu, szkieletu i wiele innych nieprawidłowości. Ryzyko ich pojawienia się jest wysokie – 20%.  Dlatego każda kobieta decydująca się na leczenie izotretynoiną powinna być dokładnie poinformowana o konieczności stosowania skutecznej metody antykoncepcji, aby nie zajść w ciążę w okresie leczenia. Wiele pacjentek zastanawia się, po jakim czasie od zakończenia kuracji można zajść w ciążę. Zaleca się odczekać przynajmniej 1 miesiąc po ukończeniu terapii.

Już miesiąc przed rozpoczęciem stosowania izotretynoiny kobieta powinna stosować skuteczną antykoncepcję.

A co z mężczyznami, którzy wspólnie z partnerkami chcą starać się o dziecko?

Izotretynoina w bardzo małych ilościach przedostaje się do spermy. Dostępne jednak dane nie wskazują na to, aby miało to wpływ na rozwijający się płód. Uważa się, ze stężenie to jest zbyt małe, aby mogło wykazywać działanie toksyczne.

Izotretynoina z dużym prawdopodobieństwem przenika do mleka matki, dlatego nie powinno się jej stosować w okresie karmienia piersią.

izotretynonina 2

Stosowanie izotretynoiny w ciąży jest bezwzględnie przeciwwskazane!

6. Podczas leczenia izotretynoiną należy unikać opalania, zrezygnować z peelingów i innych inwazyjnych zabiegów.

W czasie kuracji izotretynoiną, skóra jest bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne. Zaleca się więc unikanie nadmiernego wystawiania ciała na słońce i rezygnację z opalania, a także stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF co najmniej 15. Warto również chronić oczy za pomocą okularów przeciwsłonecznych.

Ze względu na ryzyko nadmiernego podrażnienia skóry, powstawania blizn lub przebarwień nie należy również wykonywać peelingów ani innych inwazyjnych zabiegów, takich jak np. dermabrazja podczas stosowania leku, a także 6 miesięcy po zakończeniu terapii.

7. Izotretynoina – działania niepożądane występują u prawie wszystkich pacjentów.

Choć prawie każda osoba przyjmująca izotretynoiną doświadcza działań niepożądanych, to jednocześnie u znacznej większości mają one niewielkie lub łagodne nasilenie. U zaledwie ok. 1,4% chorych konieczne jest przerwanie leczenia w związku z poważnymi reakcjami organizmu. Niektóre działania niepożądane związane są z dawką izotretynoiny – głównie zapalenie czerwieni wargowej, suchość błon śluzowych, skóry i jej swędzenie. Inne objawy nie są zależne od zastosowanej dawki.

Najczęstszą i typową reakcją u pacjentów stosujących izotretynoinę jest zapalenie czerwieni wargowej (dotyczy ok. 78% chorych). Bardzo często występują też takie objawy jak: zespół suchego oka, zapalenie spojówek, świąd, złuszczanie się skóry, wysypka, bóle mięśni i stawów.

Często dochodzi również do wzrostu poziomu triglicerydów i cholesterolu we krwi, a także aminotransferaz – enzymów wątrobowych. Z tego powodu lekarz będzie regularnie zlecał odpowiednie badania, aby kontrolować możliwe odchylenia od normy i w razie konieczności dostosować dawkę leku. Jeśli nie są one zbyt duże, zwykle nie ma potrzeby modyfikowania dawki i te parametry wracają do pierwotnych wartości w ciągu kilku tygodni po zakończeniu leczenia.

Rzadkimi działaniami niepożądanymi jest depresja, zmiany nastroju, odczuwanie lęku, skłonność do agresji. Mimo tego, że te stany nie zdarzają się często, mogą w znaczący sposób zaburzać jakość życia chorego i warto wiedzieć, że możliwe jest ich pojawienie się. Poważniejsze zaburzenia psychiczne, takie jak psychozy, zaburzenia zachowania, a nawet myśli i próby samobójcze zdarzają się na szczęście bardzo rzadko.

Trądzik to powszechna choroba, nie łączona już tylko z nastolatkami, ale będąca coraz częściej problemem u dorosłych. Takie zmiany obserwuje się u wielu osób po 25-tym roku życia, a utrzymywać mogą się jeszcze przez kilka kolejnych lat. Obecnie kładzie się nacisk nie tylko na samo pozbycie się trądziku ale również na zapobieganie powstawaniu blizn, które również mogą negatywnie wpływać na nastrój i psychikę pacjentów. Skuteczną opcją leczenia, szczególnie cięższych postaci trądziku jest właśnie izotretynoina. Mimo efektywności, ma ona jednak także swoją ciemniejszą stronę, której powinna być świadoma każda osoba poddająca się terapii tą substancją. Zwykle rezultaty leczenia znacznie przewyższają łagodne i przemijające działania niepożądane. Dzięki temu pacjenci cierpiący na trądzik mają szansę na przywrócenie komfortu i jakości życia jakiej oczekiwali.Źródła:Kategorie:Leki

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: