Trzydniówka.

Gorączka trzydniowa, szósta choroba i rumień nagły to nazwy tej samej choroby, potocznie zwanej trzydniówką. Pojawia się często u niemowląt i małych dzieci. Jak objawia się trzydniówka u dzieci? Jak ją leczyć? Czy trzydniówka jest zaraźliwa?

Trzydniówka – skąd się bierze? Czy jest zaraźliwa?

Trzydniówka to choroba wirusowa. Większość dzieci w ciągu pierwszych trzech lat życia ma styczność z wirusem, który ją powoduje. Zakazić się mogą od innej, zarażonej już osoby, kiedy ta mówi, kicha czy zakaszle. Wirus wraz z powietrzem przenosi się na różne powierzchnie. W momencie dotknięcia ich przez następne dziecko, bardzo łatwo może dojść do zarażenia. Największym ryzykiem przeniesienia wirusa z osoby będącej źródłem zakażenia na kolejne dziecko lub osobę dorosłą, obarczony jest okres od pojawienia się gorączki, aż do zaobserwowania wysypki.

Trzydniówka najczęściej pojawia się u dzieci między 6-tym miesiącem, a 2-gim rokiem życia. Zarazić wirusem mogą się też dorośli, choć zdarza się to rzadko i najczęściej choroba ma u nich łagodny przebieg. Trzydniówka zwykle pojawia się tylko raz w ciągu życia i pozostawia długotrwałą odporność. Nie jest jednak niemożliwe, aby ponownie na nią zachorować.

Trzydniówka – objawy.

Objawy, które można zaobserwować u dziecka zarażonego trzydniówką to:

  • gorączka – często wysoka, nawet w okolicach 40oC. Nie bez przyczyny mówi się o tej chorobie trzydniówka – gorączka utrzymuje się najczęściej właśnie 3 dni. Może jednak zdarzyć się, że trwa tylko 2 lub 4 dni. Gorączka przy trzydniówce równie szybko pojawia się, jak i znika;
  • wysypka – kiedy w okolicach 3-go dnia gorączki, nagle ona przechodzi, na ciele dziecka pojawia się wysypka. Jest ona drobna, bladoróżowa i ustępuje pod uciskiem. Pojawia się przede wszystkim na tułowiu, choć czasem rozprzestrzenia się też na plecy, szyję, twarz i kończyny. Wysypka utrzymuje się zwykle kilka godzin do ok. 1-2 dni i znika, nie pozostawiając po sobie śladu;
  • łagodne objawy ze strony dróg oddechowych – delikatnie zaczerwienione gardło, lekki katar czy kaszel, mogą pojawić się jeszcze przed wzrostem temperatury ciała. Czasem są jednak na tyle słabo nasilone, że rodzice mogą ich nie zauważyć. Dziecko może mieć również powiększone węzły chłonne na szyi;
  • łagodna biegunka i osłabiony apetyt.

Najbardziej charakterystyczne objawy trzydniówki to te dwa pierwsze – wysoka gorączka i wysypka. Pozostałe nie zawsze muszą się pojawić lub mogą zostać przeoczone ze względu na ich niewielkie nasilenie. W trakcie gorączki u niektórych dzieci mogą wystąpić drgawki gorączkowe, o których więcej dowiecie się tutaj.

Każde dziecko inaczej znosi gorączkę. Jedno będzie marudne, mało aktywne i płaczliwe. Po innym zaś nie będzie za bardzo widać wysokiej temperatury. Przy trzydniówce dzieci często mają jednak tylko nieznacznie pogorszone samopoczucie.

dziecko pod kolderka

Wysypka podczas trzydniówki jest drobna, bladoróżowa i ustępuje pod uciskiem.

W rzadkich przypadkach, możliwa jest również trzydniówka bez wysypki.

Trzydniówka – leczenie.

Trzydniówka jest chorobą wirusową, dlatego nie leczy się jej antybiotykami. Właściwie nie ma lekarstwa leczącego konkretnie na tę chorobę. Leczenie skupione jest na łagodzeniu objawów – przede wszystkim obniżeniu gorączki. U niemowląt i małych dzieci można zastosować ibuprofen lub paracetamol. Więcej na ten temat znajdziecie w poście Paracetamol i ibuprofen w leczeniu gorączki u dzieci. Pamiętajmy: nie można podawać aspiryny dzieciom!

Pamiętajmy jednocześnie, że gorączka przekraczająca 38oC u niemowląt do 3-ego miesiąca życia i ponad 39oC u dzieci między 3-cim miesiącem a 3-cim rokiem życia, wymaga konsultacji z lekarzem. Czasem gorączka u maluchów może być jedynym objawem innej choroby, dlatego w takich przypadkach lepiej udać się do lekarza, aby on to ocenił.

Poza podaniem dziecku leku przeciwgorączkowego, należy zachęcać je do częstego picia płynów. W przypadku maluchów karmionych mlekiem matki, zaleca się ich częste przystawianie do piersi. Można podać dziecku elektrolity, szczególnie jeśli pojawiła się biegunka.

Starajmy się też zapewnić dziecku komfort. Nie przegrzewajmy go, ubierzmy w przewiewne ubranka. Jeśli nasz maluch jest aktywny i nie chce leżeć w łóżeczku, nie zmuszajmy go do tego.

Trzydniówka – kiedy do lekarza?

W pewnych sytuacjach warto zgłosić się z dzieckiem do lekarza:

  • w wymienionych wyżej sytuacjach – kiedy temperatura przekracza 38oC lub 39oC w zależności od wieku dziecka;
  • jeśli gorączka trwa dłużej niż 3-4 dni;
  • jeśli wysypka nie ustępuje po 2-3 dniach;
  • jeśli niepokoisz się objawami, jakie obserwujesz u dziecka;
  • jeśli dziecko jest ospałe, apatyczne, nie chce jeść ani pić, ma problemy z oddychaniem lub drgawki.

Czasem można wstrzymać się z wizytą u lekarza – jeśli dziecko dobrze reaguje na leki przeciwgorączkowe i nie ma innych objawów. Jeśli rodzice mają jednak jakiekolwiek wątpliwości, zawsze lepiej skonsultować się z lekarzem.

Jak zapobiegać trzydniówce?

Nie ma sposobu, który da nam pewność, że trzydniówka nie przydarzy się naszemu dziecku. Nie ma szczepionki przeciwko tej chorobie. Jedyne co możemy zrobić, to starać się wpajać dzieciom nawyk dbania o higienę już od najmłodszych lat, aby zmniejszać ryzyko przenoszenia wirusów i innych drobnoustrojów.

Trzydniówka to częsta choroba u dzieci, ale na szczęście przebiega zwykle łagodnie. Wysoka gorączka może niepokoić rodziców, jednak podanie leku przeciwgorączkowego powinno pomóc. Maluchy w ciągu tygodnia wracają do formy i nie widać u nich oznak przebytej choroby.


Źródła:Kategorie:Zdrowie dziecka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogerów lubi to: